Yunanistan İlk Rafale Savaş Uçağını Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Fransa’dan yaklaşık 10 ay önce sipariş verdiği ilk Rafale savaş uçağını bugün teslim aldı.

Yunan basınından Proto Thema’nın özel haberine göre Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı 18 Rafale savaş uçaklarından ilk ikisi (çift koltuklu) 21 Temmuz günü Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan Mérignac Hava Üssü’nde düzenlenecek törenle Yunanistan’a teslim edilecekti ancak düzenlenen törende sadece bir uçak teslim edildi.

STM Banner

Fransa’nın güneyinde bulunan ve Dassault Aviation Uçuş Test Merkezi’ne ev sahipliği yapan Istres Hava Üssü’nde düzenlenen törene Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier, Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ve Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Georgios Blioumis katıldı.

Törende konuşan Yunan Genelkurmay Başkanı Floros, ilk Rafale teslimatı hakkında şu sözleri kaydetti:

“Güç çarpanı, oyun değiştirici aynı zamanda güvenlik, barış ve istikrarın garantörü! Bugünün tarihi gününde emeği geçen herkesi kutluyorum!”

Yunanistan'ın İlk Rafale Savaş Uçağı
Yunanistan’ın İlk Rafale Savaş Uçağı

Dassault Aviation CEO’su Trappier ise Yunanistan ile 1974 yılında Mirage F1, 1985 yılında Mirage 2000 ve 2000 yılında Mirage 2000-5 sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatarak Rafale’in Yunan Hava Kuvvetleri renkleriyle uçacak olmasından dolayı gurur duyduklarını belirtti.

Trappier, Rafale’in Yunan Hava Kuvvetleri için stratejik bir oyun değiştirici olacağını vurguladı. Rafale’in Yunanistan’ın büyük bir bölgesel güç olmasında etkin bir role sahip olacağını kaydetti.

Uçaklar Yıl Sonuna Kadar Fransa’da Kalacak

Proto Thema’nın haberine göre 2021 yılı sonuna kadar Yunanistan’a toplamda 6 adet Rafale savaş uçağı teslim edilecek. Yunanistan’ın teslim alacağı ilk 6 uçağın tamamı ikinci el olacak. Uçakların bir kısmı hala Fransız Hava Kuvvetlerinde görev icra etmeye devam ediyor. 6 uçak Aralık 2021’e kadar Yunan topraklarına giriş yapmayacak.

Fransa ve Yunanistan arasındaki anlaşmaya göre 6 adet uçağın tamamı birden bu yılın sonunda Tanagra Hava Üssü’ne uçacak. Bu süre zarfında uçaklar Mérignac Hava Üssü’nde konuşlu kalacak. Pilot ve teknisyenlerin eğitimi ise bu süre içerisinde tamamlanacak.

İlk 4 Yunan Rafale pilotunun eğitiminde ciddi mesafe kat edilmiş durumda. 6 aylık eğitimin ardından Rafale uçurmaya başlayabilecekler. Dörderli gruplar halinde eğitim halen Yunan pilotlardan bu yılın sonuna kadar toplamda 8’inin göreve hazır olması bekleniyor.

Bu 8 pilotun diğer Yunan pilotları eğitmesi bekleniyor. Yunan pilotlara ek olarak 15 Yunan teknisyen de Rafale’e dair bakım tekniklerini öğreniyor.

Yunanistan’ın satın alacağı 18 adet Rafale’den 6’sı yeni, 12’si ise ikinci el olacak. İkinci el uçaklardan iki adedi çift koltuklu, 10 tanesi ise tek koltuklu olacak. Yunanistan, bu uçaklar için toplamda 2.32 milyar avro ödeme yapacak. Bu paranın 1.92 milyar avrosu uçaklara, 400 milyon avrosu ise çeşitli diğer ihtiyaçlara ayrılacak. İkinci el olarak alınan 12 adet uçağın modernize edilerek F3R konfigürasyonunda olması bekleniyor. Yine yeni üretim olacak olan 6 uçak da F3R konfigürasyonunda olacak.

Yunanistan, ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Yunanistan Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK

Yunanistan Rafale Savaş Uçakları 2021 Sonuna Kadar Fransa’da Kalacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu