Yunanistan Rafale Savaş Uçakları 2021 Sonuna Kadar Fransa’da Kalacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Fransa’dan yaklaşık 10 ay önce sipariş verdiği ilk iki adet Rafale savaş uçağını 21 Temmuz 2021 Çarşamba günü teslim alacak. Uçaklar yıl sonuna kadar Yunanistan’a ayak basmayacak.

Yunan basınından Proto Thema’nın özel haberine göre Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı 18 Rafale savaş uçaklarından ilk ikisi (çift koltuklu) 21 Temmuz günü Fransa’nın Bordeaux şehrinde bulunan Mérignac Hava Üssü’nde düzenlenecek törenle Yunanistan’a teslim edilecek.

STM Banner

Uçaklar Yıl Sonuna Kadar Fransa’da Kalacak

Proto Thema’nın haberine göre 2021 yılı sonuna kadar Yunanistan’a toplamda 6 adet Rafale savaş uçağı teslim edilecek. Yunanistan’ın teslim alacağı ilk 6 uçağın tamamı ikinci el olacak. Uçakların bir kısmı hala Fransız Hava Kuvvetlerinde görev icra etmeye devam ediyor. 6 uçak Aralık 2021’e kadar Yunan topraklarına giriş yapmayacak.

Fransa ve Yunanistan arasındaki anlaşmaya göre 6 adet uçağın tamamı birden bu yılın sonunda Tanagra Hava Üssü’ne uçacak. Bu süre zarfında uçaklar Mérignac Hava Üssü’nde konuşlu kalacak. Pilot ve teknisyenlerin eğitimi ise bu süre içerisinde tamamlanacak.

İlk 4 Yunan Rafale pilotunun eğitiminde ciddi mesafe kat edilmiş durumda. 6 aylık eğitimin ardından Rafale uçurmaya başlayabilecekler. Dörderli gruplar halinde eğitim halen Yunan pilotlardan bu yılın sonuna kadar toplamda 8’inin göreve hazır olması bekleniyor.

Bu 8 pilotun diğer Yunan pilotları eğitmesi bekleniyor. Yunan pilotlara ek olarak 15 Yunan teknisyen de Rafale’e dair bakım tekniklerini öğreniyor.

Yunanistan’ın satın alacağı 18 adet Rafale’den 6’sı yeni, 12’si ise ikinci el olacak. İkinci el uçaklardan iki adedi çift koltuklu, 10 tanesi ise tek koltuklu olacak. Yunanistan, bu uçaklar için toplamda 2.32 milyar avro ödeme yapacak. Bu paranın 1.92 milyar avrosu uçaklara, 400 milyon avrosu ise çeşitli diğer ihtiyaçlara ayrılacak.

Yunanistan, ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Yunanistan Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik edecek.

Meteor füzesi entegreli Rafale
Meteor füzesi entegreli Rafale

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD ve Yunanistan Savunma İş Birliği Anlaşmasını güncelliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Proto Thema

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu