Yunanistan M-346 uçaklarını teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri, ilk Leonardo M-346 jet eğitim uçaklarını teslim aldı. Teslim alınan 2 uçak, Kalamata’ya konuşlandırıldı.

Yunanistan, iki yıl önce İsrail ile uçuş eğitim anlaşması imzalamıştı. Elbit şirketi, Yunan Hava Kuvvetleri’nin eğitim filosunun yeniden organize edilmesi konusundaki ihaleyi kazanmıştı. İhale kapsamındaki ilk 2 adet M-346 uçağı, geçtiğimiz günlerde Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Uçaklar, eskiyen T-2 Buckeye uçaklarının yerini alıyor.

STM Banner

İsrail ile Yunanistan arasındaki 1.6 milyar dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak Yunanistan, toplamda 10 adet M-346 uçağı teslim alacak. M-346’lar, İtalya merkezli Leonardo şirketi tarafından üretiliyor. Leonardo, daha önce Elbit ile simülatörler konusunda ortaklık kurmuştu.

M-346, İsrail’de “Lavi” olarak adlandırılıyor ve ülke tarafından 2012 yılında pilotların eğitimi için seçilmişti.

Tandem oturumuna göre tasarlanan uçağı İtalyanlar, yeni nesil Eurofighter veya 5’inci nesil savaş uçağı F-35’te görev yapacak pilotlar için geliştirdi.

Ses hızına yakın süratte uçabilen M-346’lar yüksek akrobasi yeteneğine sahip. Amaç pilot adayına kısa sürede yüksek performanslı uçağa alıştırmak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu