Yunanistan’ın yeni eğitim uçağı M-346’dan ilk uçuş

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri için üretilen Leonardı M-346 Jet Eğitim Uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçağın, bu yıl içerisinde teslim edilmesi bekleniyor.

Yunan Hava Kuvvetleri’nin pilotaj eğitiminde kullanılacak İtalyan imalatı M-346 eğitim uçaklarının ilkinin üretimi tamamlandı. Yunan renklerine boyanan uçak, Milano yakınlarındaki Venegono’daki test uçuşunda Tiziano Capenti tarafından görüntülendi.

STM Banner

Tolga Özbek’in haberine göre; Yunanistan, iki yıl önce İsrail ile uçuş eğitim anlaşması imzalamıştı. Elbit şirketi, Yunan Hava Kuvvetleri’nin eğitim filosunun yeniden organize edilmesi konusundaki ihaleyi kazanmıştı.

Anlaşmaya göre ekonomik kullanım ömürlerini tamamlayan T-2 Buckeye filosu emekli edilecek. Onun yerine İtalyan Leonardo imalatı M-346 uçakları İsrailli Elbit şirketi tarafında satın alınıyor.

1 milyar 680 milyon dolarlık anlaşma

M-346

Toplam değeri 1 milyar 680 milyon dolar olan anlaşma ile Elbit şirketi 10 adet M-346 tipi Jet Tekamül Uçağı alıp bunları Yunanistan Hava Kuvvetleri adına bakım ve idamesini gerçekleştirecek.

Aynı zamanda mevcut T-6 Texan II uçaklarının idame ve bakımı da Elbit tarafından yapılacak. Turboprop motorlu uçaklar, uçuş eğitiminin ikinci aşamasını oluşturuyor.

Kurulacak uçuş okulunda Yunan Hava Kuvvetleri öğretmen pilotları ile öğrenci pilotları görev yapacak.

20 yıllık anlaşma

Toplam 20 yıl sürecek anlaşmaya göre İsrail, Yunan Hava Kuvvetleri için 20 yıl boyunca simülatör, eğitim ve lojistik destek hizmeti sağlayacak.

İtalyan eğitim uçağı

M-346FA-min

Leonardo, daha önce Elbit ile simülatörler konusunda ortaklık kurmuştu. M-346, İsrail’de “Lavi” olarak adlandırılıyor ve ülke tarafından 2012 yılında pilotların eğitimi için seçilmişti.

Tandem oturumuna göre tasarlanan uçağı İtalyanlar, yeni nesil Eurofighter veya 5’inci nesil savaş uçağı F-35’te görev yapacak pilotlar için geliştirdi.

Ses hızına yakın süratte uçabilen M-346’lar yüksek akrobasi yeteneğine sahip. Amaç pilot adayına kısa sürede yüksek performanslı uçağa alıştırmak.

M-346 halen İtalyan Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Türkmenistan, İsrail, Polonya ve Singapur tarafından kullanılmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu