Yunanistan ve Fransa’dan Türkiye’den SİHA tedarikine engel

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Fransa’nın, Avrupa fonlarıyla satın alınacak olan Türk yapımı Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve top mühimmatının Ukrayna’ya tedariki için finansman sağlanmasını engelledikleri bildirildi.

Kathimerini, geçen hafta başında Avrupa Birliği Siyasi ve Güvenlik Komitesi toplantısı sırasında üç ülkenin, üye ülkelerin çoğunluğunun desteğini almış görünen öneriyi veto ederek muhalefet ilan ettiğini bildirdi.

STM Banner

Brüksel’deki diplomatik bir kaynağa göre; Yunanistan ve Kıbrıs’ın AB’deki daimi delegasyonları, bir süredir Türkiye’den büyük bir siparişin ayarlandığına ve bunun Ukrayna’nın acil ihtiyaçları için ayrılan AB parasıyla finanse edileceğine dair bilgilere sahipti. Sipariş teyit edildiğinde, Yunanistan, Kıbrıs ve Fransa’nın daimi temsilcileri hızlı bir şekilde yanıt vererek prosedürü bloke ettiler.

Şubat 2022’den bu yana Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna, savaşta SİHA ve obüsleri aktif olarak kullanıyor. Birçok NATO üyesi ülke, Ukrayna’ya top mühimmatı yetiştirmeye çalışsa da mevcut ürün altyapılarının kapasitesinden ötürü yetersiz kalıyorlar.

155mm-Mühimmat

Esasında Yunanistan, GKRY ve Fransa’nın Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA ve top mühimmatı tedarikine yönelik blokeleri, Ukrayna için hayati öneme sahip.


Kaynak: Kathimerini

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu