Yunanistan’dan Patroller Taktik İHA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, Fransız Safran şirketinden Patroller İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik edecek. Tedarik, NATO Destek ve Tedarik Ajansı NSPA aracılığıyla yapılıyor. 

Yunan Ordusu, mevcut Sperwer insansız hava araçlarına ilaveten 4+4 adet Patroller Taktik İHA tedarik edecek. Bu doğrultuda; NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA), Yunanistan tarafından Fransız Safran şirketi ile müzakerelere başlaması için görevlendirildi.

STM Banner

2005’te tanıtılan Sagem Sprewer, çok daha hafif ve küçük olan Aeronautics Defense Orbiter ile birlikte Yunan Silahlı Kuvvetleri envanterindeki tek sabit kanatlı insansız hava aracı olarak biliniyor. İlaveten Yunan Ordusu, İsrail’den kiralanan Heron İHA’ları da kullanıyor.

Uzun bir geliştirme geçmişine sahip Orta İrtifa Uzun Dayanım (MALE) sınıfı bir insansız hava aracı olan Patroller ilk uçuşunu 2009 yılında gerçekleştirdi. O zamandan bu yana sistem sürekli olarak geliştirildi. 2016 baharında, Fransız Ordusu’nun 300 milyon avro değerinde 14 İHA sipariş ettiği biliniyor. Yani Patroller, bir Bayraktar TB2 veyahut AKINCI platformuna kıyasla çok uzun bir zaman diliminde geliştirilebildi

Patroller, Rotax 914F motoruyla çalışıyor ve üreticiye göre 210 kg yük taşıyabiliyor. Açık sistem mimarisi sayesinde bu yük; sentetik açıklıklı radarlar gibi sensörlerin yanı sıra düşman iletişimini engellemeye yönelik ekipmanlar ve elektronik harp ekipmanlarından oluşabiliyor. 15 saat boyunca havada kalabilen İHA, EuroflirTM 410 multispektral sensör ile donatılmış durumda.

Bayraktar TB-2 Geçitkale

Üreticiye göre, Patroller kesintisiz telemetri iletimi ile yer istasyonundan 100 km uzakta çalışabiliyor ve entegre uydu navigasyonuna dayalı olarak 1.000 km’ye kadar uçuş gerçekleştirebiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan ve 30 ülkeye ihracatı gerçekleştirilen Bayraktar TB2 SİHA ise 27 saat havada kalış süresine, 150+ kilogram faydalı yük kapasitesine ve 300+ kilometre kontrol menziline sahip. Bayraktar TB2, SATCOM ile çok daha uzun menzilden kontrol edilebiliyor.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu