HÜRJET için ABD’ye sipariş edilen F404 motor adedi açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı için ABD’ye sipariş edilen F404 motoru adedini açıkladı. ABD’li GE şirketine, 100 adet motor sipariş edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TUSAŞ’ın HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nda kullanılan General Electric (GE) F404 motoru için 100 adet siparişte bulunulduğunu açıkladı.

STM Banner

HÜRJET, 1 adet General Electric F404-GE-102 motorundan güç alıyor. İlk motor çalıştırma testini 30 Ocak 2023 tarihinde başarıyla gerçekleştiren HÜRJET, 25 Nisan 2023 tarihinde kanatlanmıştı. Şu ana kadar 10 civarı test uçuşu tamamlanan HÜRJET, test faaliyetlerine devam ediyor.

ABD’ye sipariş edilen 100 adet motor, 100 adet HÜRJET anlamına geliyor. Motorların, TEI tarafından lisans altında Eskişehir’de üretilmesi bekleniyor. Paris Air Show 2023 sırasında TEI ile GE, F110 Turbofan Motoru için Bakım, Onarım ve Yenileme (MRO) anlaşması imzalamıştı. Benzer bir anlaşmanın, F404 için de imzalanması muhtemel.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi

TUSAŞ, eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübeyi kullanarak pazarda ortaya çıkan potansiyele yönelik HÜRJET Programını başlattı.

HÜRJET

HÜRJET ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan T-38 uçakları ile akrobasi gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine geçecek olan yeni nesil jet eğitim uçağının tasarlanması, üretilmesi, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında sertifikasyon faaliyetlerinin 2025 yılı sonu itibarıyla tamamlanarak jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması da bu hedefler arasında yer alıyor.

Üzerinde çalışılması planlanan konfigürasyonlar; Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak olarak belirtiliyor.

Proje kapsamında iki adet prototip uçabilir uçak ile test faaliyetlerinde kullanılmak üzere bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanıyor.

HÜRJET

HÜRJET Teknik Özellikler

  • Kanat Açıklığı 9,5 m
  • Uzunluk 13,6 m
  • Yükseklik 5,1 m
  • Kanat Alanı 35 m^2
  • İtki 17.600 lb
  • Azami Hız 1,4 Mach
  • Servis Tavanı 45.000 ft
  • G Limiti +8 G/-3 G
  • Menzil 2222 km
  • Yük Kapasitesi 2721 kg

ÖNERİLEN İÇERİK: Kotil: 2 adet KAAN savaş uçağı hatta


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu