Yunanistan’ın MEKO Sınıfı Firkateynlerini ABD Modernize Edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a yönelik iki ayrı büyük silah satışına onay verdi. Olası anlaşma kapsamında Yunan Donanmasına ait MEKO sınıfı firkateynleri ABD modernize edecek.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Yunanistan’a ait MEKO Sınıfı firkateynlerin modernizasyonu ve bağlantılı ekipmanların maliyeti toplamda 2.5 milyar dolara mal olacak.

STM Banner

Yapılan açıklamada Yunan hükümetinin 4 adet MEKO (Hydra) sınıfı firkateyni onarmak, güncellemek ve geliştirmek için ekipman ve hizmetler satın almak için ABD’ye talepte bulunduğu kaydedildi.

Aynı zamanda olası satış hakkında Kongre’ye bildirimin yapıldığı da not edildi.

Gemilere yapılacak olan modernizasyonlar ise şöyle sıralandı:

  • 8x CIWS Phalanx BLK 1B Baseline 2 modernizasyon kiti
  • 4x MK Mk-45 Deniz Topu tamiri
  • 4x MK 49 Güdümlü Füze Lançer Sistemi
  • 4x COMBATSS-21 Muharebe Yönetim Sistemi
  • 4x AN/SQS-56 Sonar tamiri

“Askeri Denge Değişmeyecek”

Açıklamada olası satışın Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir ortak olan bir NATO müttefikinin güvenliğinin artırılmasına yardımcı olarak ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceği kaydedildi.

Olası satışın NATO’nun Güney kanadındaki stratejik konumunu desteklemek için denizcilik çıkarlarını ve altyapısını korumak için etkili bir muharip caydırıcı yetenek sağlayarak Yunanistan’ın mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracağı vurgulandı.

Yunanistan MEKO Sınıfı Firkateyn
Yunanistan MEKO Sınıfı Firkateyn

“Yunan Donanması (HN) MEKO Sınıfı Firkateyn Modernizasyonu için uluslararası bir yarışmanın kazananına verilecek olan bu satın alma, Doğu Akdeniz bölgesinde istikrarı ve deniz güvenliğini artıracak ve NATO ve ABD’nin güvenlik ve stratejik hedeflerine katkıda bulunacak.”

Bu teçhizat ve desteğin satılması önerisinin bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği de eklendi.

Sözleşme kapsamında iş yükünü üstlenecek olan Amerikalı firmalar ise şöyle: Raytheon Missiles and Defense, Lockheed Martin ve VSE Corporation.

Yunanistan ise uzun süredir yeni bir gemi arayışındaydı. Başbakan Miçotakis, Eylül 2020’de yaptığı açıklamada Atina’nın dört adet gelişmiş çok amaçlı firkateyn satın alma planı olduğunu belirmişti. Atina, dört adet yeni nesil firkateyn tedarikine ek olarak Alman üretimi dört adet MEKO sınıfı firkateynin modernize edilmesini de planlıyordu.

“Olası Satış” Ne Demek?

ABD Dışişleri tarafından onay verilen satışın hayata geçmesinden önce Kongre değerlendirme sürecinden geçmesi ve Yunanistan ile sistemlerin üreticileri arasındaki müzakerelerin devam etmesi gerekiyor.

 

Ancak bu şartlar sağlandıktan sonra anlaşma imzalanabiliyor ve satış gerçekleşiyor. Yani bir satışın henüz vuku bulduğunu söylenemez.

 

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan ve Belharra Sınıfı Firkateynler


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Pentagon 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu