Yunanistan’ın Yerli İHA’sın detayları belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, yerli imkanlarla insansız hava aracı (İHA) geliştirmek amacıyla kollarını sıvadı. Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi (HAI) ile dört üniversite mutabakat imzaladı.

Mutabakat muhtırasına imzayı; Yunan Maliye Bakanı Christos Staikouras, Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, HAI başkanı ve dört Yunan üniversitesinin yetkilileri katıldı. Başlatılan yeni projeyle birlikte Yunanistan, ülkenin ilk insansız hava aracı (İHA)’nın üretildiği “Archytas” programından elde edilen bilgi birikimini kullanarak daha gelişmiş bir insansız hava aracı geliştirecek.

STM Banner

Griffin ismi verilen projeyle birlikte turboprop motora sahip MALE sınıfı bir İHA üretilmesi planlanıyor. Griffin’in ilerleyen dönemde silahlandırılması da hedeflenmekte. Proje imzalanma tarihinden itibaren 25 aylık bir geliştirme süreci sonrasında ilk prototiplerin üretilmesi, test edilmesi ve ardından seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Griffin 30 bin feet maksimum irtifaya erişebilecek ve 3 ton kalkış ağırlığına sahip olacak. Yetkililer Griffin’in İsrailli Heron’dan büyük, Amerikan MQ-9 Reaper’dan biraz küçük boyutlara sahip olacağını belirtiyor. Yetkililere göre Griffin, Bayraktar AKINCI ile kıyaslanabilecek seviyede olacak.

Yunanistan'ın İsrail'den Kiraladığı Heron İHA
Yunanistan’ın İsrail’den Kiraladığı Heron İHA

Yunanlılar, İHA programının başlatılmasının Türkiye’nin sahip olduğu İHA gücünden dolayı olmadığını savunuyor. Yetkililere göre Griffin, Yunanistan’ı yurtdışı kaynaklı silahlara mahkum etmek isteyenlere bir cevap olacak. Griffin’in Kıbrıs’a kadar gidip tekrardan geri dönebilecek kadar menzile sahip olması da istenmekte.

Öte yandan son dönemde milyarlarca dolarlık yabancı askeri alım gerçekleştiren ve halen de buna devam eden Yunanistan’ın, Griffin ile bahsi geçen mesajı vereceğini sanmasının oldukça tuhaf olduğu düşünülüyor.

Bir diğer taraftan da İsrail’in, Yunanistan’a söz konusu İHA’nın geliştirilmesi için teknik destek verme ihtimali bulunuyor. Yunanistan’ın yerli imkanlarla bir SİHA hatta Griffin gibi bir İHA’yı dahi geliştirebilecek teknik yeterliliğe sahip olmadığı düşünülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu