ZARGANA, Endonezya’dan sonra Pakistan yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilmiş olan ZARGANA Denizaltılar için Torpido Karşı Tedbir Sistemi Pakistan’dan sipariş aldı. ZARGANA Sistemi, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan ve STM ana yükleniciliğinde yarı ömür modernizasyonu yapılmakta olan AGOSTA 90B sınıfı denizaltılar için tedarik edilecek.

Pakistan, bu teslimatla Endonezya’dan sonra Torpido Karşı Tedbir Sistemlerinin ihraç edileceği ikinci ülke olacak. 2019 yılında TESİD Yenilikçi Ürün Ödülünü alan ZARGANA, dünyadaki benzerlerinden üstün yeteneklere sahip olacak şekilde denizaltılar için geliştirilmiş ilk ve tek milli denizaltı torpido karşı tedbir sistemidir.

STM Banner

Sistem, denizaltıdan alınan veriler ile ortam şartlarını dikkate alarak denizaltıya hücum gerçekleştiren torpidolara karşı en uygun sakınma taktiğinin belirlenmesini ve belirlenen taktiğe göre lançerlerinden akustik aldatıcı ve karıştırıcıların fırlatılmasını sağlar. Akustik karıştırıcılar gürültü üreterek torpidonun denizaltıyı tespit etmesini engellerken, akustik aldatıcılar ise denizaltıyı taklit ederek torpidoyu yanıltır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu