20 askeri taşıyan MV-22B Osprey Avustralya’da düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Piyadeleri’ne ait MV-22B Osprey Hava Aracı, Avustralya’daki bir tatbikatta düştü. Olayda, 3 ABD Deniz Piyadesi hayatını kaybetti, 5’i ise ağır yaralandı.

CNN International’a göre yetkililer Pazar günü yaptıkları açıklamada, Avustralya’daki askeri tatbikat sırasında bir Osprey uçağının düştüğünü açıkladılar. MV-22B Osprey uçağında bulunan 23 deniz piyadesinden üçünün öldüğü, beşinin ise durumunun ağır olması nedeniyle Darwin Kraliyet Hastanesi’ne nakledildiği belirtildi.

STM Banner

Avustralya’nın Melville Adası’ndaki olay yerel saatle sabah 9:30’da meydana geldi. “Uçakta bulunan deniz piyadeleri, Predators Run tatbikatını desteklemek üzere uçuyorlardı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor” denilen açıklamada, “olayın nedeni araştırılıyor” denildi.

Avustralya’nın Kuzey Bölgesi Polis Komiseri Michael Murphy, iki ABD Osprey uçağının Pazar sabahı Darwin’den ayrıldığını ve yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Tiwi Adalarına doğru uçtuğunu söyledi. Uçaklardan birinin Melville Adası’na düştüğünü de sözlerine ekledi.

V-22-Osprey
V-22 Osprey

ABD Ordusu, tiltrotor denilen Osprey hava araçlarını çok aktif bir şekilde kullanıyorlar. Kullanımı oldukça zor olan ve birim maliyetleri F-35’e neredeyse eşit olan Osprey hava araçları, bugüne kadar pek çok kazaya karıştılar.

Son Dönemdeki Osprey Kazaları

2022 yılında Kaliforniya Glamis yakınlarında bir eğitim görevi sırasında MV-22B Osprey uçağının düşmesi sonucu beş ABD Deniz Piyadesi hayatını kaybetmişti. Aynı yıl Norveç’teki NATO eğitim tatbikatları sırasında Osprey uçaklarının düşmesi sonucu dört ABD’li servis üyesi hayatını kaybetmiştir.

2017’de Osprey askeri uçaklarının karıştığı iki kaza meydana geldi. 5 Ağustos’ta bir MV-22B Avustralya açıklarında düşerek üç ABD Deniz Piyadesinin ölümüne neden oldu. Bir Deniz Piyadeleri MV-22 Osprey uçağı bir ay sonra 28 Eylül’de Suriye’de düşmüş ve iki hizmet mensubu yaralanmıştır.

Geçmişteki Osprey Kazaları

20 Temmuz 1992: Test sırasında bir Osprey’in Virginia’da düşmesi sonucu yedi kişi öldü.

CMV-22B-Osprey

8 Nisan 2000: Arizona’da eğitim sırasında meydana gelen bir kazada 19 deniz piyadesi öldü. Kazadan pilot hatası sorumlu tutulurken, müfettişler pilotun çok hızlı ve çok dik bir açıyla inmeye çalıştığını ve bunun da irtifa kaybına neden olduğu sonucuna vardılar.

11 Aralık 2000: Kuzey Carolina’da bir Osprey’in düşmesi sonucu dört deniz piyadesi hayatını kaybetti. Kaza daha sonra hidrolik bir parça ile ilgili sorunlara ve uçağın bilgisayar sistemindeki bir yazılım anomalisine bağlandı.

8 Nisan 2010: ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir Osprey’in Afganistan’ın güneyinde düşmesi sonucu üç ABD servis üyesi ve bir sivil çalışan hayatını kaybetti.

11 Nisan 2012: Fas’ta meydana gelen bir Osprey kazasında iki ABD personeli öldü.

13 Haziran 2012: Bir Hava Kuvvetleri CV-22 Osprey uçağı Florida, Navarre’ın kuzeyinde rutin bir eğitim görevi sırasında düştü ve beş kişi yaralandı.

17 Mayıs 2015: Bir Deniz Piyadeleri MV-22 Osprey’i Oahu, Hawaii’deki Bellows eğitim alanında düştü ve iki deniz piyadesi öldü.

13 Aralık 2016: Bir MV-22B Osprey Japonya’nın Okinawa kenti açıklarında sığ sulara iniş yaptı ve iki kişi yaralandı.

V-22-Osprey

5 Ağustos 2017: Bir MV-22B Osprey Avustralya açıklarında düştü ve üç deniz piyadesi öldü.

28 Eylül 2017: Bir Deniz Piyadeleri MV-22 Osprey Suriye’de düştü ve iki hizmet mensubu yaralandı.

18 Mart 2022: Norveç’teki NATO eğitim tatbikatı sırasında içinde seyahat ettikleri MV-22 Osprey’in düşmesi sonucu dört ABD hizmet mensubu hayatını kaybetti.

8 Haziran 2022: Çarşamba günü Glamis, Kaliforniya yakınlarında bir eğitim görevi sırasında MV-22 Osprey’in düşmesi sonucu beş ABD Deniz Piyadesi hayatını kaybetti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu