Hollanda’ya 150’şer milyon dolardan 4 Reaper SİHA

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda, ABD’den 4 adet MQ-9A Reaper Blok 5 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarik etmek için sözleşme imzaladı. SİHA’ların tanesi 150 milyon dolara tekabül edecek.

Bu yılın Haziran ayında Hollanda, ABD’den 4 adet MQ-9A Reaper Blok 5 SİHA tedarik etmek için gerekli yabancı askeri satış onayını almıştı. Onayın ardından Hollanda, geçtiğimiz hafta MQ-9A Reaper tedariki için ABD’li General Atomics şirketi ile sözleşme imzaladı.

STM Banner

611 milyon dolarlık satış kapsamında Hollanda, her bir MQ-9A Reaper ile beraberindeki ekipmanlara yaklaşık 150 milyon dolar ödeyecek. Hollanda’ya teslim edilecek ekipmanlar arasında; 3 adet MQ-9 Mobil Yer Kontrol İstasyonu, 30 adet Anti-Jam GPS, 20 adet Lynx AN/APY-8 SA SAR Radarı, Hellfire Füze Lançerleri ve 8 adet AN/DAS-4 Çoklu Spektral Hedefleme Sistemi bulunuyor.

Öte yandan Hollanda, 2018 yılında 339 milyon dolara 4 adet MQ-9 Reaper tedarik etmişti. Yeni tedarik edileceklerle birlikte Hollanda’nın Reaper filosu, 8’e yükselmiş olacak. Siparişi verilen 4 adet MQ-9A Reaper Blok 5’in teslimatının, 2026 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

MQ-9-Reaper

MQ-9A Blok 5 Reaper SİHA Özellikleri

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir.

7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, 1300’ü harici olmak üzere toplamda 1750 kilogram faydalı yük kapasitesine sahiptir. Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu