30 yıllık Bulgar silahları Ukrayna yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Bulgar hükümeti, ikinci kez Ukrayna’ya silah yardımı yapılacağını duyurdu. Ukrayna’ya gönderilecek silahlar ise 30 yıl önce üretilen ve depoda bulunanlar.

Şubat 2022’da başlayan Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası birçok ülke, Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteğini sürdürüyor. Ukrayna’ya Javelin Tanksavar Füzesi gibi birçok modern silah sistemi sevk edilirken, çeşitli ülke ordularının depolarında bulunan ve raf ömürleri dolmak üzere olan silahlar da Ukrayna’ya gönderiliyor.

STM Banner

Son olarak Bulgaristan Hükümet Basın Merkezi, bugün açıklanan karar kapsamında, Ukrayna’ya ikinci kez silah yardımında bulunulacağını açıkladı. Merkez, Ukrayna’ya silah verilmesinin Bulgaristan’ın savunma gücü ve kapasitesini olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Ukrayna’ya teslim edilecek silah türleri konusunda bilgi vermeyen hükümet, ikinci sevkiyatın, 22 Aralık 2022’de yapılan ilk sevkiyata benzer olacağını açıkladı.

Ukrayna'nın Sovyet Üretimi Mühimmat Stoku Tükenmek Üzere

30 yıllık eski silah ve mühimmatlar

Savunma Bakanı Todor Tagarev, silahlı kuvvetlerin mühimmat depolarında 30 yıl önce üretilmiş ancak hala kullanılabilir mühimmat bulunduğunu ve onların verilmemesi durumunda yakın bir zamanda imha edilmeleri gerekeceğine belirtmişti.

Muhalefetteki Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile popülist ırkçı “Vızrajdane” (Yeniden Doğuş) partisi, parlamentonun 9 Aralık 2022’de bu yönde aldığı karara dek Ukrayna’ya silah gönderilmesini engelliyordu.

“Kırım Rusya’nındır” diyen, Rusya’dan yana saf tutan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de iki yıl boyunca Ukrayna’ya silah gönderilmesi oylamasını sabote etmişti. Savaşı Rusya’nın kazanacağına inanan Radev, Ukrayna’ya silah gönderilmesinin sadece çatışmaların süresini uzatacağını savunuyor.

Parlamentoda 6 Haziran’da güvenoyu alan Avrupa Birliği ve NATO yanlısı yeni koalisyon hükümeti, Radev ve parlamentodaki Moskova destekçisi partilerin girişimlerine engel oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu