Lockheed rekor Javelin Füzesi siparişi için kolları sıvadı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Lockheed Martin şirketi, Javelin Tanksavar Füzesi için verilen 7.2 milyar dolar tutarındaki tarihi sipariş için kolları sıvadı. Şirket, 3 yılda teslimatları tamamlamakla yükümlü.

Ukrayna’ya gönderilen füzeler nedeniyle Javelin stoku riske giren ABD, mayıs ayı içerisinde rekor bir sipariş vermişti. Javelin Ortak Girişimi (JJV)’ne verilen 7.2 milyar dolar tutarındaki sipariş kapsamında, teslimatların 2023-26 yılları arasında tamamlanması gerekiyor.

STM Banner

7.2 milyar dolar tutarındaki ana siparişin ilk fazı kapsamında imzalanan 1.02 milyar dolar değerindeki ilk sözleşme, 2026’nın sonlarına kadar Javelin üretimini yılda 3.960’a çıkarmak için üretim desteğini içeriyor. Bu doğrultuda Lockheed Martin, alt yüklenicileriyle yıllık 3960 adetlik sipariş hedefi için sözleşmeler imzalamaya başladı.

Aerojet Rocketdyne şirketiyle Lockheed Martin, Javelin füzelerinin sevk ünitesi tedarikini iki yıllığına uzatmak için 23.8 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Aerojet Rocketdyne Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Eileen Drake, “Aerojet Rocketdyne, Javelin programının 20 yılı aşkın bir süre önce başlangıcından bu yana 50.000’den fazla Javelin füzesine güç sağladı” dedi.

ABD'den Ukrayna'ya Javelin Tedariki

Yılda 3960 adet Javelin Füzesi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından verilen 7.2 milyar dolar tutarındaki siparişin, 25 ila 30 bin adet arasında Javelin füzesine tekabül ettiği tahmin ediliyor.

Lockheed Martin ve Raytheon tarafından şu ana kadar 50.000 adetten fazla Javelin Füzesi ve 12.000 adetten fazla Komuta/Fırlatma ünitesi üretildi.

Halihazırda, yılda 3960 adet Javelin Tanksavar Füzesi üretimi hedefleniyor. 7.2 milyar dolarlık sipariş kapsamında gerçekleştirilecek teslimatların ise 10 yıl sürebileceği öngörülüyor.

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu