Raytheon’dan rekor AIM-120 AMRAAM sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma devi Raytheon, AIM-120 AMRAAM Hava Hava Füzesi için rekor tutarda bir sözleşme imzaladı. 1.1 milyar dolarlık sözleşme, AMRAAM için tarihi bir rekor.

ABD merkezli hassas mühimmat üreticisi Raytheon, ABD Hava Kuvvetleri ile AIM-120 Gelişmiş Orta Menzilli Hava Hava Füzesi (AMRAAM) için bir sözleşme imzaladı. AIM-120 D-3 ve C-8 AMRAAM Füzeleri için imzalanan sözleşme, 1.15 milyar dolar tutarında.

STM Banner

Sözleşme, F3R olarak da bilinen ‘Form, Fit, Function Refresh’ Programı kapsamında geliştirilen ve hem füzenin donanımını güncelleyen hem de Agile yazılım yükseltmelerine olanak tanıyan son derece gelişmiş füzelerin beşinci üretim lotunu kapsıyor.

1.15 milyar dolarlık sözleşme kapsamında üreticilecek AMRAAM’ların alıcıları ise; Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Ukrayna ve Birleşik Krallık olacak.

AIM-120C7 AMRAAM
AIM-120C7 AMRAAM

AIM-120 AMRAAM

NATO üyesi ülkelerin temel Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) olan AIM-120 AMRAAM, açık kaynaklara göre 70 ila 120 kilometre menzil sahiptir. AIM-120D konfigürasyonunda füzenin menzilinin, AIM-120C konfigürasyonundan farklı olarak 150 kilometreye ulaştığı iddia edilmektedir.

AMRAAM; F-15A/B/C/D/E Eagle/Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Super Hornet, F-22 Raptor, Eurofighter Typhoon, JAS-39 Gripen, Tornado ve Harrier gibi uçaklara entegre edilmiştir. AMRAAM’ın en yeni sürümü olan AIM-120C8/D, tüm F-35 varyantlarında çalışır durumdadır. Hatta şu an için F-35’te kullanılabilen için tek radar güdümlü havadan havaya füze konumundadır.

Türk Hava Kuvvetleri ise AIM-120C7 ile daha düşük varyantlarını kullanmaktadır. AIM-120C8, son dönemde ihraç edilmeye başlanmıştır. Öte yandan Türk savunma sanayii tarafından BVRAAM alanında, GÖKDOĞAN ve GÖKHAN füzeleri geliştirilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu