3’üncü AJÜ’nün Misafirleri: HÜRKUŞ-B ve HÜRKUŞ-C

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-B Askeri Eğitim Uçağı ve HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, kısa süre önce 3’üncü Ana Jet Üssü (AJÜ)’ne iniş gerçekleştirdi.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen bir adet HÜRKUŞ-B Askeri Eğitim Uçağı ile bir adet HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı, kısa süre önce Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üssü’ne iniş gerçekleştirdiler.

STM Banner

Söz konusu uçakların, eğitim maksatlı deneme için 3’üncü Ana Jet Üssü Komutanlığı’na iniş gerçekleştirdiği tahmin ediliyor. Türk Hava Kuvvetleri, hem HÜRKUŞ-B hem de HÜRKUŞ-C uçaklarının tedarikçisi konumunda bulunuyor.

135’inci ATEŞ Filo’ya HÜRKUŞ-C

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı’nın ilk kullanıcısının, daha önce tahminin edilenlerin aksine Kara Kuvvetleri veya Jandarma Genel Komutanlığı değil; Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan ve personel arama / kurtarma faaliyetlerinden sorumlu olan 135’inci (ATEŞ) Filo olacağı biliniyor.

HÜRKUŞ-C MAM-L

Hatırlanacağı üzere HÜRKUŞ-C, yakın geçmişte Roketsan üretimi MAM-L mühimmatıyla başarılı bir atış testi icra etmişti. Toplam 7 adet harici yük istasyonuna sahip olması planlanan HÜRKUŞ-C, bu istasyonlarda şu yükleri taşıyabilecek:

  • Genel Maksat Bombaları
  • Çeşitli Güdüm Kitleri (HGK, KGK, LGK, TEBER vb.)
  • 12.7mm veya 20mm Makinalı Tüfek Podu
  • Çeşitli Eğitim Bombaları (BDU33, MK106 vb.)
  • CİRİT, L-UMTAS ve MAM-L gibi lazer güdümlü füzeler/mühimmatlar
  • UMTAS vb. füze sistemleri

HÜRKUŞ-B ise tasarımındaki birtakım revize faaliyetlerinin ardından, pilot eğitiminde kullanılmak üzere kullanıma alınacak. HÜRKUŞ-B’nin muadili olarak Türk Hava Kuvvetleri, halihazırda KT-1T uçaklarını kullanmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ HÜRJET Projesi’nde montaja başlıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu