Mısır’ın Rafale savaş uçağı alımına dair tüm detaylar

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır’ın Fransa’dan 3.95 milyar avroya tedarik edeceği 30 adet yeni Rafale savaş uçağına dair detaylar ortaya çıktı.

Fransız La Tribune gazetesinin özel haberine göre; Mısır’ın satın alacağı Rafale savaş uçakları, F3R (Geliştirilmiş Çok Rollü) konfigürasyonunda olacak. Uçaklardan 18 tanesi tek koltuklu, 12 tanesi çift koltuklu olarak teslim edilecek.

STM Banner

İlk teslimat 3-4 yıl sonra

İlk parti teslimatların ise 3-4 yıl içerisinde başlaması ve imzalanan anlaşmanın Haziran-Temmuz aylarında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Teslimatlar 2024-2026 yılları arasında gerçekleşecek ve mevcut plana göre her ay bir adet Rafale savaş uçağı Mısır Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

Mısır ve Meteor füzesi

Mısır Hava Kuvvetlerine teslim edilecek olan savaş uçaklarında en gelişmiş hava-hava füzelerinden birisi olan Meteor Görüş Ötesi Menzilli (BVR) radar güdümlü havadan havaya füzelerin olması da beklenmiyor zira bu konuda hem ABD hem de İsrail’in itirazları mevcut.

Mısır Rafale

“Sadık müşteri”

La Tribune’nin haberinde Kahire’ye uçak satışında verilen %85’lik hazine garantisi ise Mısır’ın “sadık bir müşteri” olduğu savıyla savunuluyor. Mısır’ın 2010-2019 yılları arasında Fransa’dan toplamda 7.68 milyar avroluk savunma ithalatı yaptığı not ediliyor. Bunlar arasında Mısır’ın geçmiş yıllarda Fransa’dan tedarik ettiği 2 LHD, 1 FREEM fırkateyni, 4 Gowind korvet ve 24 Rafale savaş uçağı yer alıyor.

Dassault Aviation ve Rafale

Dassault Aviation’un şu ana kadar ithal ettiği uçak sayısı ise 144’e ulaşmış durumda. Fransız Hava ve Deniz Kuvvetlerindeki Rafale savaş uçaklarının sayısı ise 152’ye yükseldi. Fransız ordusu 2022-2025 arasında 40 adet daha Rafale’i hizmete alacak.

Dassault’un Rafale’i ihraç etmek üzere çeşitli ülkelerle gerçekleştirdiği müzakereler ise sürüyor. Bu ülkeler arasında İsviçre, Hırvatistan, Finlandiya, Endonezya ve BAE yer alıyor. 2021’in ilk yarısı içerisinde ise hem Yunanistan hem de Mısır’a yeni satışlar gerçekleşti. Dassault Aviation, yıl bitmeden yeni kapılar aralamayı amaçlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mısır ve Fransa arasında dev silah anlaşması, Mısır Hava Kuvvetleri Analizi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu