500’üncü LONGBOW Radarı teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin ve Northrop Grumman şirketlerinin ortak girişimi olan LONGBOW LBL, AH-64 Apache içn 500’üncü LONGBOW radarını teslim etti.

Boeing AH-64 Apache Taarruz Helikopteri için Lockheed Martin ve Northrop Grumman şirketlerinin ortak girişimi olan LONGBOW LBL tarafından geliştirilen APG-78 LONGBOW Atış Kontrol Radarı (FCR), 20 yıldan fazla bir süredir ABD Ordusu ve AH-64 Apache müşterisi 13 ülkenin envanterinde bulunuyor.

STM Banner

Kısa bir süre önce 500’üncü Longbow Atış Kontrol Radarı’nın üretimini tamamlayan LONGBOW LBL, 500’üncü radarın müşterisinin Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) olduğunu açıkladı. Şirket, Ocak ayı içerisinde ABD Ordusu ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında, LONGBOW FCR teslimatlarına 2028 yılına kadar devam edecek.

Esasen oldukça az bir ülkenin sahip olduğu Helikopter Atış Kontrol Radarı teknolojisine, Türkiye de sahip. Türk savunma sanayii şirketlerinden Meteksan Savunma, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın direktifleri doğrultusunda MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı’nı geliştirmişti. Bazı özellikleri bakımıyla LONGBOW’a göre daha üstün özelliklere sahip olan MİLDAR’ın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T629 ve/veya Ağır Sınıf Taarruz Helikopterlerinde kullanılması bekleniyor.

longbow radar, longbow radar özellikleri, longbow radar wiki, mildar, mildar helikopter atış kontrol radarı

MİLDAR Atış Kontrol Radarı (FCR)

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan METEKSAN SAVUNMA üretimi MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemdir. Bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.

Sistem, küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahiptir. Temel fonksiyonları olan hedef tespit, takip ve arazi profili oluşturma dışında, LPI (düşük algılanma olasılığı) özelliği, frekans atlama, ararken takip tapma (Track-While-Scan), çoklu hedef takibi yapabilme, ağır ve hacim açısından rakiplerine kıyasla minimal tasarıma sahip olma öne çıkan özellikleri arasındadır.

MİLDAR12km menzile kadar yer hedefleri (Tank, ZMA, ZPT, TTZA) ve 8km’ye kadar hava hedefleri (helikopter, İHA) için hassas açı ve menzil ayrışımı yaparken, hıza bağlı hedef tasnifi yapabilmektedir. Ayrıca muharebe esnasında helikopter üzerindeki silah sistemleriyle entegre olarak çalıştığında MİLDAR, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini arttırmakta, muharebe sahasında helikopteri önemli bir kuvvet çarpanına dönüştürmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Amerikan ve Rus muadillerine göre menzil ve hafiflik oranı yazıldığı gibiyse elbet çok sevindirici.Böyle başarılı kuruluşlardan ne yazık ki elimizde fazla yok. Devletle olabilecek her sorunları yıldırım hızıyla çözülmeli, teşvik edilmeli, onurlandırmalı, önleri açılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu