Güney Kore’nin F-35 konuşlandırmasında gecikme

Roketsan-ATMACA-Banner

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi kapsamında geliştirilen F-35A savaş uçağının en büyük kullanıcılarından biri olan Güney Kore, program kapsamında birtakım gecikmeler yaşıyor.

Güney Kore basını tarafından edinilen bilgiye göre Güney Kore Hava Kuvvetleri (ROKAF), 2020’nin ilk yarısı içerisinde bir miktar F-35A savaş uçağını ülkeye getirmeyi planlıyordu. Ancak söz konusu planlamanın, Kovid-19 sebebi ile 2020’nin ikinci yarısına ertelendiği açıklandı.

STM Banner

Geçtiğimiz yıl 13 adet F-35A Lightning II savaş uçağını ülkeye konuşlandıran Güney Kore Hava Kuvvetleri, 2021 yılına kadar 40 adet savaş uçağını ülkedeki askeri üslere konuşlandırmayı planlıyor. Güney Kore’nin 2020 yılı içerisinde ülkeye getirmeyi planladığı 10 adet F-35A’nın bir kısmı Şubat ayında ülkeye ulaşmışken, Nisan ayında gelecek olan uçakların intikalinde gecikme yaşanıyor.

Bu durumun sebebi olarak ise ABD Savunma Bakanlığı’nın, pilotlar da dahil olmak üzere tüm yabancı askeri personele uygulamakta olduğu seyahat kısıtlaması kararı gösteriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu