5’inci Nesil Hava Hedefi ilk uçuşa hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Sierra Technical Services şirketi tarafından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon için geliştirilen 5’inci Nesil Hava Hedefi (5GAT), ilk uçuşunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre; 5’inci Nesil Hava Hedefi, Kovid-19 sebebiyle yaşanılan gecikmelerin ardından 18 Eylül 2020 tarihinde yer testlerini tamamladı. ABD Savunma Bakanlığı personeli ve yüklenicilerinden oluşan entegre bir ekip tarafından yürütülen yer testlerinde, uçağın tam uçak kontrolü ve güvenlik fonksiyonları doğrulandı. Yer testleri kapsamında prototip uçak, sadece 6 gün içerisinde 24 kez taksi gerçekleştirdi.

STM Banner

Kısa süre sonra ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan 5GAT; havadan havaya ve karadan havaya füze/top sistemlerinin beşinci nesil tehdide karşı performanslarının ölçülmesi ile pilot ve yer ekiplerinin taktik/teknik geliştirmesi faaliyetleri için kullanılacak.

Tamamına yakına karbon malzemeden yapılan ve iki adet turbojet motorla teçhiz edilen 5GAT, özetle ABD Kuvvetleri tarafından beşinci nesil savaş uçaklarına karşı gerçekleştirilecek testler ve geliştirilecek teknikler için beşinci nesil savaş uçağını simülate edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu