ASELPOD işaretleyecek JF-17 GBU-12 ile vuracak

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF)’ne ait JF-17A Thunder Blok 2 savaş uçağı, GBU-12 Lazer Güdümlü Bomba ile donatıldı.

Pakistan ile Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen JF-17 Thunder savaş uçağı, halihazırda Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. JF-17 uçakları için ASELSAN’dan ASELPOD Gelişmiş Hedefleme Podu tedarik eden Pakistan; JF-17A Thunder Blok 2 savaş uçaklarını, GBU-12 Lazer Güdümlü Bomba ile teçhiz etti. Havadan yere taarruz görevlerinde GBU-12 mühimmatı kullanacak olan JF-17 Thunder Blok 2, lazer güdümlü bomba için gerekli olan lazer işaretleme fonksiyonunu ise ASELPOD aracılığıyla gerçekleştirecek.

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen GBU-12 Paveway II; esasen Mark 82 Genel Maksat Bombası’nın, bir lazer güdüm kiti ile teçhiz edilmesiyle oluşmuştur. Benzer lazer güdüm kiti, Türkiye’de de yine ASELSAN tarafından geliştirilmiş ve Türk Hava Kuvvetleri’nin kullanımına sunulmuştur. Envanterindeki F-16 Fighting Falcon savaş uçakları sebebi ile ABD’den bu güdüm kitlerini tercih eden Pakistan’ın, gelecek dönemde ASELSAN’dan da bu tip bir tedarik gerçekleştirebileceği öngörülüyor.

Pakistan; 2016 yılında 25 milyon ABD Doları bedel ile 8 adet, 2017 yılında ise 24.9 milyon ABD Doları bedel ile yine 8 adet ASELPOD tedarikinde bulundu. Pakistan Hava Kuvvetleri’nin, halihazırda 50 adet civarı ASELPOD’a sahip olduğu tahmin ediliyor.

Önerilen İçerik: ASELSAN ASELPOD


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu