900 askere sahip Lüksemburg’dan 59 zırhlı araca 2.6 milyar avro

Roketsan-ATMACA-Banner

Lüksemburg, silahlı kuvvetlerini modernize etme çalışmaları kapsamında Fransız yapımı Griffon, Jaguar ve Serval zırhlı araçlarının tedariki için 2.6 milyar avroluk bütçe ayırdı.

8 Mayıs 2024 tarihinde Lüksemburg hükümeti, silahlı kuvvetlerini modernize etmek üzere tarihinin en büyük yatırımı olan 2.6 milyar avroluk tarihi bir yatırımı açıkladı. Savunma Bakanı Yuriko Backes, Genelkurmay Başkanı General Steve Thull ile birlikte, Fransız yapımı Griffon, Jaguar ve Serval araçlarını da içeren bir gelişmiş zırhlı araç filosunun satın alınmasını öngören yeni savunma tasarısını açıkladı.

STM Banner

Army Recognition’a göre; yeni yatırım, Lüksemburg ordusuna önümüzdeki 30 yıl içinde 16 adet Griffon çok rollü zırhlı araç, 38 adet Jaguar zırhlı keşif ve muharebe aracı ve 5 adet Serval hafif çok rollü zırhlı araç sağlayacak. Yapılan açıklamaya göre; bu filo, Lüksemburg ordusunun operasyonel kabiliyetlerini arttıracak ve başta Belçika ve Fransa olmak üzere NATO ve Avrupa Birliği kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlayacak.

Savunma Bakanı Backes, Lüksemburg’un uluslararası savunma çerçevesi içerisinde güvenilir bir ortak olarak kalabilmesi için bu yatırımın çok önemli olduğunu vurguladı. Satın alma, ordunun operasyonel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış sofistike silah, koruma ve iletişim alt sistemlerini içeriyor.

Serval TTZA
Serval TTZA

Tedarik edilecek yeni araçların mevcut sistemlerle tam entegrasyonunun 2025 yılına kadar tamamlanması ve Fransız Scorpion programı ile uyumlu hale getirilerek operasyonel sinerjinin arttırılması bekleniyor.

Lüksemburg Ordusu: 900 asker

Yaklaşık 900 askerden oluşan Lüksemburg Ordusu, uluslararası çerçevede esneklik ve birlikte çalışabilirliğe odaklanarak faaliyet gösteriyor. Ordunun manevra kabiliyetleri iki keşif bölüğünden oluşan keşif kuvvetlerinde yoğunlaşmış durumda. Bu bölüklerden biri Eurocorps’a ve bir Belçika tümenine katkıda bulunurken, diğeri NATO’nun konuşlandırılabilir kuvvetler havuzunun bir parçasıdır ve Lüksemburg’un çok uluslu savunma iş birliklerine aktif katılımını göstermekte.

Halihazırda Lüksemburg Ordusu, 48 adet Dingo 2 4×4 zırhlı araçla donatılmış durumda. Ordunun tanksavar yetenekleri, NLAW MANPATS ve TOW füze sisteminden oluşuyor. Ayrıca Lüksemburg, dolaylı ateş destek kabiliyetlerini arttıran 6 adet 81mm havan ile donatılmış bir topçu unsuruna sahip.

NLAW ATGM
NLAW MANPATS

Lüksemburg’un askeri iyileştirmelere 2.6 milyar Avro yatırım yapma kararı, savunma harcamalarındaki kayda değer artışla uyumlu olarak muharebe kabiliyetlerinde önemli bir gelişmeye işaret ediyor. Lüksemburg’un savunma bütçesi 2021’den 2022’ye kadar %40.01’lik önemli bir artışla 0.56 milyar dolara yükseldi. Harcamalardaki bu artış, ülkenin askeri çerçevesini güçlendirmeye yönelik stratejik bir değişimin altını çiziyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, ArmyRecognation

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu