JAGUAR ilk kez MMP Füzesi attı

Roketsan banner

MBDA Missile System’dan yapılan açıklamaya göre; JAGUAR Zırhlı Keşif ve Muharebe Aracı (EBRC)’ndan ilk MMP (Missile Moyenne Portée) Orta Menzilli Tanksavar Füzesi atışı, 14 Nisan’da MBDA ve Nexter şirketlerinin katılımıyla  gerçekleştirildi.

Fransız Savunma Tedarik Kurumu (DGA)’na ait test merkezinde JAGUAR kalifikasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirilen atışta, MMP füzesi tarafından hedef başarıyla vurdu. MMP’nin JAGUAR’a entegrasyonu, kademeli olarak gerçekleştiriliyor. Bu ateşleme, sabit bir hedefi başarılı bir şekilde vurmayı hedefleyen ilk aşamayı içeriyor.

Edinilen bilgiye göre; sistem, en yeni nesil tanklar da dahil olmak üzere sabit veya mobil kara hedeflerini imha etme yeteneği sunacak. Hedefleme; doğrudan veya görüş alanı ötesinde (BLOS) olacak.

Arquus tarafından geliştirilen uzaktan kumandalı silah istasyonu, Thales tarafından geliştirilen Scorpion Kaska Entegre Görüş Sistemi ve CTAI tarafından geliştirilen 40 mm topun yanı sıra MMP kabiliyeti, JAGUAR’a kilit roller kazandıracak.

Ayrıca Optrolead PASEO Muharebe Sahası Gözetleme Arabirimi, füze sistemi ile arayüz oluşturarak gece-gündüz gerçek zamanlı optoelektronik kabiliyetleri sayesinde JAGUAR’a uzun menzilli gözetleme ve tanımlama yetenekleri sunmaktadır.

First Firing Of MMP From JAGUAR EBRC | Joint Forces News

MMP

MMP; hem TEK-ER’in kullanımı hem de muharebe araçlarına entegrasyon için tasarlanmış beşinci nesil füze sistemidir. At-unut özelliğine sahip ağ destekli füze, çok amaçlı harp başlıklarına sahiptir. 2017’den beri Fransız Ordusu ve Özel Kuvvetleri’nde hizmette olan Milan ve Javelin tanksavar füzelerinin yerini alması planlanmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir? Ne derece etkili?

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu