Güney Kore ve Endonezya’dan KF-21’de uzlaşma sinyali

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, Endonezya’nın KF-21 Boramae savaş uçağı programına yaptığı mali katkıyı azaltma önerisini gözden geçirdiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore’nin savunma tedarik ajansı, KF-21 projesinin tahmini maliyetinin daha önce beklenenden yaklaşık 500 milyar Kore wonu (366 milyon dolar) daha ucuz olması nedeniyle Jakarta’ya daha az teknoloji transferi sağlanması koşuluyla bütçe kesintisinin mümkün olabileceğini belirtti.

STM Banner

Endonezya, program için başlangıçta kararlaştırılan 1.2 milyar dolardan bir düşüşle 439 milyon dolar ödemeyi teklif etti. Son ödeme tarihlerini kaçırmasına ve işgücü sorunlarına rağmen, projeye yaklaşık 220 milyon dolar katkıda bulundu.

Seul, 4.5 nesil savaş uçaklarının ilk partisinin 2026 yılına kadar hizmete gireceğini tahmin ediyor.

Önceki Geri Çekmeler

Güney Kore’nin KF-21 programında yaptığı düzenlemelerin bir parçası da savaş uçağının ilk parti üretiminin 40’tan 20’ye düşürülmesini içeriyor. Karar mart ayında, fizibilite endişelerinin uçağın ilave havadan havaya füze ve radar kabiliyeti testlerinden geçmesini gerektirmesi üzerine alındı.

Jetleri üretmek için kademeli bir yaklaşım tercih edilmesine rağmen, ülke 2032 yılına kadar 120’den fazla KF-21 savaş uçağına sahip olmayı bekliyor.

Savaş uçakları, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin bazıları 1969’dan beri hizmette olan F-4 ve F-5 filosunun yerini alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense Post

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu