AARGM-ER Füzesi Üretime Geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Arttırılmış Menzilli Gelişmiş Anti-Radyasyon Güdümlü Füze (AARGM-ER), önemli kilit noktalarından birini daha aşarak düşük oranlı ilk üretime giriyor.

Northrop Grumman Corporation, ABD Donanması ile imzaladığı sözleşme kapsamında geliştirdiği AGM-88G Arttırılmış Menzilli Gelişmiş Anti-Radyasyon Güdümlü Füze (AARGM-ER)’nin, bir dönüm noktasını daha başarıyla ulaştığını duyurdu. AARGM-ER Füzesi, Northrop Grumman ana yükleniciliğinde düşük oranlı ilk üretime (LRIP) giriyor.

STM Banner

Bu kararla birlikte AARGM-ER’nin envantere alınması ve ilk operasyon kabiliyetini sergilemesini sağlayacak ve tam kapasite üretim safhası desteklenmiş olunacak. Sistemin geliştirilmesine dair sözleşme, Mart 2019’da imzalanmıştı.

AARGM-ER

AARGM-ER; süpersonik, havadan fırlatılan bir taktik füze sistemidir. Düşman hava savunma sistemlerinin etkisiz hale getirilmesi için halihazırda üretimde olan AARGM (Gelişmiş Anti-Radyasyon Güdümlü Füze) füzesinin geliştirilmiş versiyonudur.

AGM-88E AARM-ER

Füze, ABD Donanmasına ait F/A-18E/F Super Hornet ve EA-18G Growler uçaklarının yanı sıra; ABD Hava Kuvvetleri’nin F-35A, ABD Deniz Piyadeleri’nin F-35B ve ABD Donanması’nın F-35C uçaklarına entegre edilecek.

AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi

Türk savunma sanayii tarafından milli imkanlarla anti-radyasyon füzei geliştirilmesi için AKBABA Projesi yürütmekte. AKBABA ile ilgili detaylı bilgi bulunmasa da füzenin, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde halihazırda bulunan ABD üretimi AGM-88 HARM tipi Anti-Radyasyon Füzesi’nin yerini alacağı biliniyor. AKBABA, Roketsan ana yükleniciliğinde geliştiriliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi’nin ismi resmen zikredildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu