MKE’den TSK’ya 50 adet E-ZMA

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE A.Ş., Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 50 adet E-ZMA (Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı) teslim edecek. Ayrıca araçlar, 25 milimetre kara topuyla da donatılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki M113 tipi ZMA’ların ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT)’ların modernizasyonu amacıyla MKE A.Ş. tarafından yürütülen E-ZMA Projesi, prototip gösteriminin ardından seri üretim aşamasına geçiyor. Özel sektör iş birliğiyle geliştirilen ve hibrit tahrik sistemiyle donatılan E-ZMA, kısa süre önce tanıtılmıştı.

STM Banner

Modernizasyon projesi ile söz konusu paletli araçların insanlı ve insansız olarak kullanılabilmeleri, yeni nesil yazılım ve sistemlerle donatılmaları, çok az yakıt tüketmeleri, bakım ve idame masraflarının düşmesi, özellikle motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması hedeflendi.

IDEF’21 kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin AKDERE, E-ZMA Projesi kapsamında seri üretime geçeceklerini açıkladı. AKDERE; 25 milimetre kara topu, gece-gündüz görüş yeteneği ve lazer ölçüm sistemine sahip 50 adet elektrikli ZMA’yı güvenlik güçlerine teslim edeceklerini belirtti.

E-ZMA
E-ZMA

AKDERE, “Elektrikli ZMA 4 saat gibi kısa sürede şarj edilebiliyor ve 600 kilometre menzili var. Hibrit jeneratör koyduk, motora da gerek görmedik. Jeneratörle, elektrikli pil paketiyle hizmete sunuldu. Bu konuda yetkin birçok firma var. Eylül ayından sonra onlarla beraber bu çözümü paylaşarak ihracat potansiyelini daha da geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Halihazırda 50’den fazla ülkede, 40.000 adetten fazla M113 ZMA/ZPT kullanımda.

M113 E-MZA Teknik Özellikler

Tahrik Sistemi:Hibrit Tahrik Sistemi
Azami Hız:65 km/sa
50 km/sa Hızlanma:5.8 saniye
Menzil (Batarya / Hibrit):180 kilometre / 720 kilometre
Ağırlık:12.300 kilogram
Faydalı Yük Kapasitesi:3.890 kilogram
Güç:616 HP
Pil Paketi:170 kwh / 750 Vdc
Güç Ağırlık Oranı:50 HP / ton
Tork:6.000 NM

ÖNERİLEN İÇERİK: MKE BORAN Obüsü ve Son Gelişmeler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu