ABD 8 adet F-15X alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Hava Kuvvetleri (USAF) için 8 adet F-15X alacak. Uçakların teslimatlarının 2020 yılında yapılması bekleniyor.

Yeni alınacak uçakların tek kişilik olan F-15EX modeli olduğu, alım projesinin ise 1 milyar 117 milyon dolarlık bir maliyeti olacağı açıklandı. Daha önce F-35 dışında herhangi bir savaş uçağı tedariki yapması beklenmeyen ABD Hava Kuvvetleri’nin, son zamanlarda F-15X ile sıkça adı anılmaya başladı. F-15X’lerin, eski nesil F-15C ve F-15D uçaklarının yerini alacağı değerlendiriliyor.

STM Banner

F-15X olarak isimlendirilen yeni nesil F-15’ler, diğer varyasyonlara göre daha iyi manevra kabiliyetine, daha uzun menzile, daha fazla mühimmat taşıma kapasitesine ve daha uzun bir gövde ömrüne sahip.

2200 km’yi aşan harekat yarıçapı sayesinde oldukça uzak mesafelerde ki hedeflere harekat düzenleme kapasitesine sahip olacak F-15X, APG-82V1 AESA radar ile çok daha keskin gözlere sahip olacak. Güçlendirilmiş motorları ile ses hızından 2,5 kat daha fazla hıza ulaşabilen yeni nesil F-15’lerin, aynı zamanda 13 ton silah taşıma kapasitesi bulunuyor. F-15X’te bakım ve idame masrafları düşürülürken, gövde ömürlerinin ise 20 bin saate çıkarıldığı paylaşılan bilgiler arasında.

Tüm bunlara rağmen F-15X, ABD’de büyük tartışmalara sebep oluyor. Bazı uzmanlar ve emekli ordu mensupları şiddetli biçimde yeni nesil F-15’leri eleştirirken, Hava Kuvvetleri’nin F-35 dışında bir uçak alacaksa bu uçağın F-15X olmaması gerektiğini, farklı alternatiflerin aranması gerektiğini söylüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. F16 serisi iyi madem neden Norveç yerine biz tüm hakları almayalım. Bu hususta herhangi bir öneri görüş abd ye soylendimi f16-15-18-22-30 diye devam ediyor. Türkiye’nin uçak hususundaki altyapıyı oluşturmasindan dolayı iyi bir fırsat olduğunu söylemek doğru olur sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu