Türkiye, S-400 için Azerbaycan’a heyet gönderecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedarik programı, ABD yönetimi tarafından gösterilen yoğun tepki ve Müşterek Taarruz Uçağı F-35 başta olmak üzere çeşitli ambargo tehditlerine karşı başarıyla devam etmekte. Bu yılın Temmuz ayında Türkiye’ye teslim edilecek olan S-400 sisteminin, Ekim ayında kurulumu tamamlanarak operasyonel hale getirilmesi planlanmakta. Öte yandan sistemi kullanacak Türk personelin eğitimi için de çalışmalar sürüyor. Yeni Şafak tarafından elde edilen bilgiye göre, S-400 için Rusya’ya eğitime gönderilecek yaklaşık 100 personelin seçimi tamamlandı. Eğitime gönderilecek personel, Rusya’dan önce davet üzerine ilk önce Azerbaycan’a giderek, Azerbaycan Ordusuna ait S-300PMU2 sistemi üzerinde incelemelerde bulunacak. Azerbaycan’ın ardından Rusya’ya gidecek Türk heyetinin, eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından Ocak 2020’de Türkiye’ye dönmesi ve Ankara’da diğer askerleri eğitmeleri planlanmakta.

STM Banner

Editör’den: Yeni Şafak tarafından paylaşılan haber metninde, Türkiye’nin S-400 sisteminin 2019 Ekim ayında operasyonel olacağı ancak S-400’ü kullanacak Türk askerinin eğitimlerinin ise Ocak 2020’de tamamlanacağı belirtilmekte. Bu tarihler arasında S-400’ün kontrolünde Suriye modelinin mi uygulanacağı yoksa haber içeriğinde bir tutarsızlık mı olduğu merak konusu.


  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İlk eğitim gören ekip Ekimde Türkiyede olacak Ekimde 4 sistemin 1.si kurulmuş olacak diğer ekipler ise zamanla eğitim görecek ve 2-3-4 sistemler ile birlikte göreve başlayacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu