ABD Başkanı Trump’tan BAE’ye yönelik F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne yönelik F-35 Lightning II savaş uçağı satışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Trump tarafından Salı günü yapılan açıklamada; ABD’nin yakın müttefiki İsrail’in itirazlarına rağmen, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelişmiş F-35 savaş uçaklarının satışı esnasında “sorun yaşamayacağı” belirtildi. Trump, “Şahsen bununla bir sorunum olmazdı. Onlara F-35 satmakta sorun yaşamazdım.” dedi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada; yapılan dostluk anlaşmasına rağmen İsrail’in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne yönelik olası F-35 Lightning II savaş uçağı satışına karşı olduğu ifade edilmişti.

Washington yönetimi; Orta Doğu’da, yıllar boyunca İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü geri plana atabilecek askeri satışlardan kaçındı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde F-35 bulunmamasına rağmen İsrail’in F-35 uçaklarını teslim almaya başlaması, bu politikanın bir sonucu olarak gösterildi.

Trump yönetimi ise BAE’nin geçen Perşembe günkü normalleşme duyurusundan sonra bazı yeni ABD silah satışlarının kesinleştirebileceğinin sinyalini verdi.

Netanyahu’nun güvenlik kabinesinde gözlemci olan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz; geçmiş ABD yönetimlerinin “bizim istememize rağmen” BAE’ye, İsrail’in sahip olduğundan daha gelişmiş F-16 savaş uçaklarını ve Suudi Arabistan’a ise F-15 savaş uçaklarını sattıklarını kaydetti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu