Brezilya ilk Gripen’i teslim almaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanlığı için Saab tarafından üretilen ilk JAS-39 Gripen uçağı, ticari gemi Elke ile Brezilya’ya gönderildi.

Edinilen bilgiye göre; İsveç merkezli Saab şirketi tarafından Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen 4100 kuyruk numaralı ilk Gripen savaş uçağı, 11 Eylül 2020 tarihinde İsveç’in Linkoping şehrinde düzenlenen törenle Brezilya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Brezilya Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen ilk JAS-39 Gripen uçağı, ticari gemi Elke ile Brezilya’ya gönderildi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; 20 Ağustos 2020 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetleri’nde test pilotu olan Binbaşı Cristiano de Oliveira Peres, söz konusu Gripen ile uçan ilk Brezilyalı pilot olmuştu. Binbaşı, uçağı uçurmak için Ocak 2020’den beri çeşitli testlerden geçmiş ve Linköping’de bulunan Gripen simülatörlerinde eğitim almıştı.

Edinilen bilgiye göre; uçak, Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından operasyonel olarak kullanılmayacak. Uçak, belirli testler için Gavião Peixoto’da bulunan Embraer tesislerine götürülecek. Ancak yine de uçak, 23 Ekim 2020’de Brezilya Havacı Günü’nde Brezilya’nın başkentinde özel bir uçuş yapacak.

Uzmanlara göre ilk operasyonel Gripen, 2021 yılında teslim edilecek. Brezilyanın 28’i tek koltuklu JAS-39 Gripen E, 8’i çift koltuklu JAS-39 Gripen F siparişi olmak üzere toplam 36 uçak siparişi bulunmakta.


Scramble

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu