ABD Donanması ilk F/A-18 Blok III uçaklarını teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Kuvvetleri; Boeing tarafından geliştirilen ilk iki F/A-18 Blok III Super Hornet savaş uçağını, uçaklar üzerinde çeşitli testler gerçekleştirmek üzere teslim aldı.

ABD Donanması’na F/A-18 Blok II teslimatlarını kısa süre önce tamamlayan Boeing, 2005 yılından 17 Nisan 2020 tarihine kadar 322 adet tek kişilik F/A-18E ve 286 adet çift kişilik F/A-18F olmak üzere toplam 608 adet Super Hornet teslimatı gerçekleştirmişti.

STM Banner

Blok II Super Hornet’ların devamı olan F/A-18 Super Hornet Blok III konfigürasyonu için Mart 2019’da Boeing ile 4 milyar dolarlık bir sözleşme imzalayan ABD Donanması, ilk etapta 72 adet F/A-18 Super Hornet Blok III savaş uçağı tedarik etmeyi amaçlıyor. Boeing, montaj faaliyetlerini tamamladığı iki adet F/A-18 Blok III uçağını, pilotların yeni jetlere aşina olması ve uçak gemileri için teste tabi tutulmaları için ABD Donanmasına teslim etti. ABD Donanması’na teslim edilen iki adet F/A-18 Blok III’ten birisi tek kişilik E modeli ve diğeri ise iki kişilik F modelidir.

F/A-18 Blok III, F/A-18 Blok III Super Hornet, Super Hornet, Blok III F/A-18, Blok III Super Hornet

Donanma pilotları, uçağı gelişmiş kokpit sisteminin yeni 10 inç x 19 inç dokunmatik ekranına alışmak ve gelişmiş ağ özelliği ile sunulan yetenekleri test etmek için kullanacak.

Bu geliştirmelere ek olarak Blok III yapılandırması; daha uzun menzil, azaltılmış radar kesit alanı ve gelişmiş bir iletişim sistemi içeren yetenek yükseltmelerini de içermekte. Savaşçının ömrü de 6.000 saatten 10.000 saate çıkarılacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu