ABD Donanması’dan SAAB AN/SPN-50 (V) siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Kuvvetleri, İsveç merkezli Saab şirketi ile imzalanan sözleşmeye binaen iki adet AN/SPN-50 Hava Gözetleme Radarı tedarikinde bulunacak.

Edinilen bilgiye göre; AN/SPN-50 (V) hava radarları, ABD Donanması’nda envnaterinde bulunan Uçak Gemisi (CVN) ve Amfibi Saldırı (LH) Sınıfı gemilerinde bulunan AN/SPN-43C hava trafik radarının yerini alacak.

STM Banner

İki AN / SPN-50 (V) radarın operasyonel testler için uçak gemisi USS Dwight D.Eisenhower’a (CVN-69) ve üretilmesi amaçlanan amfibi saldırı gemisi Bougainville’e (LHA-8) takılması planlanıyor. AN / SPN-50 (V) radarının, 2022 yılı sonuna kadar ilk operasyonel kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Ayrıca ABD Donanması tarafından 25 adet AN / SPN-50 Gemi Hava Trafik Radarının, 2028 mali yılına kadar tedariki gerçekleştirilecek. Eski model AN/SPN-43 radarları, 1960’ların ortalarından beri Amerikan Donanması’nın hizmetinde bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. AN/SPN 43 ile AN/ SPN 50 radarları arasında ne tür farklar olduğunu da yazsanıza. İşte o zaman haber bir anlam ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu