ABD F-22 ile tanımlanamayan cismi vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 Raptor savaş uçağı, Kanada hava sahası üzerinde tespite edilen tanımlanamayan bir cismi vurdu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada semalarında tespit edilen tanımlanamayan nesnenin düşürülmesi için emir verdiğini ve bahsi geçen nesnenin ABD’ye ait F-22 Raptor savaş uçağından atılan füze ile düşürüldüğü belirtildi.

STM Banner

Söz konusu nesnenin ABD ile Çin arasında krize neden olan bir başka istihbarat balonu olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu balonlar ilk olarak bu ayın başında ABD’de tespit edilmiş ve F-22 Raptor savaş uçağından atılan AIM-9X Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesi tarafından vurulmuştu.

Görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa sahip AIM-9X Füzesi’nin söz konusu hedefe karşı etki edip etmeyeceği, ilk etapta ABD’li askeri uzmanlar tarafından tartışılsa da hedefin yeteri kadar IR emisyonuna sahip olduğu belirlendi. 45 ile 60 bin feet irtifadaki balon, bunun üzerine F-22’ler tarafından takip ve teşhis edildikten sonra imha edildi.

Hedefin radar izinin düşük olması ve ekonomik sebeplerden ötürü kara tabanlı hava savunma sistemlerinin, Çin yapımı istihbarat balonlarına karşı kullanılmadığı tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu