ABD, BAE’ye F-22 Raptor Savaş Uçaklarını Konuşlandırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı beşinci nesil F-22 Raptor savaş uçakları Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) sevk edildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Washington’un BAE’ye yardım amacıyla destroyer ve savaş uçakları yollayacağını açıklamıştı.

STM Banner

BAE, bir süredir Yemen’de bulunan İran destekli Husi milislerinin saldırılarıyla sarsılıyor.

ABD’ye ait F-22’ler Abu Dabi’de bulunan el-Dafra Hava Üssü’ne sevk edildi. Hava üssünde yaklaşık 2.000 Amerikan askeri konuşlu bulunuyor. Bu üste buluna Amerikan askerleri daha önce Patriot hava savunma sistemleriyle Husiler tarafından atılan balistik füzeleri imha etmişti.

Amerikalı yetkililer her ne kadar kaç F-22’nin sevk edildiğini açıklamasa da ABD Ordusu tarafından paylaşılan fotoğraflarda en az 6 adet F-22’nin el-Dafra’ya iniş yaptığı görülebiliyor.

ABD Ordusu, bu saldırıların birinde el-Dafra Hava Üssü’nde bulunan askerlerinin direkt olarak hedef alınmaya çalışıldığını ve üsse doğru gelen iki balistik füzenin Patriot hava savunma füzeleriyle imha edildiğini açıklamıştı.

ABD, BAE'ye F-22 Raptor Savaş Uçaklarını Konuşlandırdı
ABD, BAE’ye F-22 Raptor Savaş Uçaklarını Konuşlandırdı

BAE ise hava savunma sistemlerini daha da modernleştirme çalışmalarına çoktan başlamış durumda. Geçtiğimiz haftalarda Güney Kore ile hava savunma sistemi anlaşması imzalamışlardı. Aynı zamanda İsrail’den de gelişmiş radarlar temin etmek istediklerine dair haberler çıkmıştı.

BAE bunlara ek olarak Türkiye ile de savunma iş birliğini genişletmeyi hedefliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Fransa, BAE Hava Sahasını Rafale ile Koruyacak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AP

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu