ABD’den Ukrayna’ya 1.2 Milyar Dolarlık NASAMS HSS Hibesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı, Raytheon firması ile Ukrayna’ya temin edilmesi için 1.2 Milyar ABD Doları değerinde NASAMS Hava Savunma Sistemi sözleşmesi imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın çarşamba günü Raytheon ile yaptığı sözleşmeye göre, ABD Ukrayna’ya Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi (HSS) olan NASAMS gönderecek. Sözleşme detaylarında Raytheon’un Ukrayna için altı yeni sistem üreteceği belirtiliyor.

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri bu sözleşme ile toplam 8 sistem NASAMS HSS’nin Ukrayna’ya gönderilmesini onaylamış oldu. Ukrayna daha önce ilk iki NASAMS Hava Savunma Sistemini, Kasım ayında teslim almıştı. Kalan 6 sistem ise üretilip en kısa sürede Ukrayna’ya teslim edilecek.

Sözleşme detaylarında NASAMS bataryalarına ek olarak, Ukrayna askerlerine eğitim ve lojistik destek sağlanması da bulunuyor.

NASAMS

Siparişi verilen altı NASAMS sistemi, Ağustos ayında açıklanan beşinci Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAID) paketinin bir parçası konumunda. USAID fonları, Biden yönetiminin mevcut ABD silah stoklarından silah almak yerine endüstriden silah temin etmesine izin veriyor ve satın alma sürecini hızlandırıyor.

ABD, mühimmat stoklarının gittikçe azalmasından dolayı artık Ukrayna’ya envanterinden vermek yerine yeni üretim silahlardan vermeyi tercih ediyor. ABD Ordusu satın alma görevini yürüten Doug Bush bu konuda gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna’ya silah sevkiyatı nedeniyle ABD ordusunun tükenen  silah stoklarını yenilemek için gereken sözleşmeleri yürürlüğe koyduklarını ve silah satın alma sürecini hızlandırdıklarının altını çizdi.

ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya sağladıkları yeni NASAMS Hava Savunma Sistemlerinin şu ana kadar %100 başarı oranı ile Rus füzelerini önlediğini belirtti. Son açıklanan sözleşme ile ABD bugüne kadar Ukrayna’ya 19.3 Milyar Dolardan fazla yardım sağlamış oldu.

NASAMS Hava Savunma Sistemi

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25 kilometre civarında.

Bu ekipmanların özellikle de füzelerin bir şekilde Rus tarafının eline geçmesi, NATO’nun ana havadan havaya füzeleri olan AIM-9X ve AMRAAM füzelerinin Ruslar tarafından bilinmesi anlamına geliyor. Bunun için ne tür bir tedbir alındığı bilinmiyor. Sistemlerin Kiev’e konuşlandırılmış olması, cephe hattı gerisinde olması sebebiyle en büyük tedbir olabilir. Ancak siparişi verilen yeni sistemlerin Ukrayna’da nereye yerleştirilecekleri henüz bilinmiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kiev Hava Sahasına NASAMS Şemsiyesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu