ABD FARA helikopter projesini iptal etti: İHA etkisi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Geleceğin Taarruz Keşif Helikopteri (FARA) Programı’nı iptal etti. FARA Programı’nın iptal edilmesiyle milyarlarca dolar değere sahip potansiyel bir sözleşme de rafa kaldırıldı. FARA Programı’nın iptal edilmesinin arka planında, İHA’lar ve uzay konuşlu sensör sistemleri yatıyor.

İlaveten ABD Ordusu, “önemli maliyet artışı” nedeniyle 2025 yılında UH-60V Black Hawk Genel Maksat Helikopteri üretimini sonlandırmayı, General Electric’in Geliştirilmiş Türbin Motor Programını (ITEP) üretime geçirmek yerine geliştirme aşamasında tutmayı ve Shadow ve Raven insansız hava araçlarını filodan aşamalı olarak çıkarmayı planlıyor.

STM Banner

Tüm bunlar, ABD Ordusu’nun havacılık stratejisinde büyük bir değişimi yansıtıyor ve yıllara sari planlamayı altüst ediyor. FARA’yı sona erdirme kararı, ABD Ordusu’nun RAH-66 Comanche’yi tedarik etme planlarını sona erdirmesinden 20 yıl ve ARH-70A Arapaho üzerindeki çalışmalarını sona erdirmesinden yaklaşık 16 yıl sonra geldi. Hem RAH-66 Comanche ve ARG-70A Arapaho hem de FARA, OH-58D Kiowa’nın yerini alacaktı.

Konuyla ilgili olarak ABD Ordusu tarafından basına yapılan açıklamada; FARA’nın sona erdirilmesinin nedeninin, modern çağda muharebenin nasıl göründüğünün bir yansıması olduğunu söyledi.

Gerekçe: İHA’lar ve uzay konuşlu sensörler

Konuyla ilgili olarak ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Randy George tarafından yapılan açıklamda, “Muharebe sahasından – özellikle Ukrayna’dan – havadan keşif yapmanın temelden değiştiğini öğreniyoruz. Çeşitli insansız sistemler ve uzayda konuşlu sensörler ile silahlar daha önce hiç olmadığı kadar yaygın, daha geniş erişimli ve daha ucuz.” ifadelerine yer verildi.

Esasında ABD’de endüstri, OH-58 Kiowa’nın yerini alacak bir helikopter planlıyor olsa da program resmi olarak 2018’de 5 rakiple başladı ve 2020’de bu rakipler ikiye indirildi: Bell-Textron 360 Invictus ve Sikorsky Raider X.

Uzmanlar, Ukrayna’da elde edilen tecrübelerin FARA’nın iptalinin itici gücünün bir parçası olsa da insansız sistemlere yatırım yapmak için milyarlarca dolar bütçe ayırma ihtiyacının da önemli bir faktör olduğunu açıkladı.

Bayraktar-TB2

Yeni bir proje başlatılmayacak

ABD Ordusu’nun hala FARA benzeri bir yeteneğe ihtiyacı olmasına rağmen, Kiowa’nın yerini alacak yeni bir proje başlatılmayacağı açıklandı. Bunun yerine, Kiowa’nın muharebe bölgelerinde diğer birliklerin önünde faaliyet gösteren silahlı keşif aracı rolünü yerine getirmek için başka yerlere, özellikle de insansız tarafa yatırım yapılacak.

FARA’nın T901 motoru iptal edilmeyecek

FARA’ya güç vermesi planlanan T901 motoru projesi iptal edilmeyecek ancak yavaşlatılacak.

T901 Geliştirilmiş Türbin Motoru yüzde 50 daha fazla beygir gücüne ve yüzde 25 daha iyi yakıt verimliliğine sahip olacak ve aynı zamanda ABD Ordusu’nun helikopterlerinde kullanılan bazı eski motorlarının yerini alacak. Orduya göre, şu anda 1970’lerde Black Hawk’ları uçurmaya başlayan T700 motoruyla çalışan tüm AH-64E Apache ve UH-60M Black Hawk helikopterlerinin bu motorları T901 ile değiştirmesi planlanıyordu.

T700-TEI-701D
T700-TEI-701D

Ancak GE Aerospace tarafından geliştirilen T901 motorlarının teslimatı, motor üreticisinin tedarik zincirindeki aksaklıklarla boğuşması nedeniyle gecikti. Geçen yılın sonlarında servis iki motoru kabul etti ve bunlar her iki FARA programı yarışmacısına gönderilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Breaking Defense

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu