ABD ‘FARA’ için isterleri onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusundan bir sözcü Defense News’e yaptığı açıklamada, ABD Ordusu Gereksinim Gözetim Konseyi’nin FARA Projesi i için isterleri onayladığını belirtti.

ABD Ordusu, FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft) Programı kapsamında isterleri onayladı. Ordu, Aralık 2021’de rakip tasarımlar için Son Tasarım ve Risk İncelemesi (FD&RR) faaliyetinin yapılacağını belirtti. 2021 yılı başlarında Defense News’in yapmış olduğu haberde, FARA Projesi kapsamında yarışan tasarımların 2022’nin sonunda uçuşa hazır olacağı belirtilmişti.

STM Banner

Lockheed Martin’e bağlı Sikorsky şirketi ile Bell şirketi, Kasım 2022’ye kadar prototipleri üretmek ve uçurmak için başa baş bir rekabet içindeler. ABD Ordusu, iki şirket arasından yapacağı seçime uçuş performanslarından sonra karar verecek.

Sikorsky, Raider X adını verdiği ve S-97 Raider’a dayanan koaksiyel rotor kanadı tasarımını 2019’da tanıtmıştı. Sikosky, helikopteri gelecek yılın sonuna kadar uçuşa hazırlamak amacıyla prototip inşasına başladı.

Bell 360 Invictus

ABD Ordusundan Tümgeneral Wally Rugen: “Firmalardan gelen son tasarımlarda gördüklerimiz oldukça etkileyiciydi. Sanayimiz gerçekten beklenenden daha fazlasını yaptı.” ifadelerinde bulundu.

Sikorsky ve Boeing firmalarının yanı sıra Bell firması, gelecekteki helikopterlerin gereksinimlerini öğrenmek için FARA programı öncesinde ön teknoloji göstercisi olarak Rah-66 Comanche’yi inşa edip uçurmuştu. Bu helikopter sadece birkaç yıl içerisinde üretilip uçuruldu, akabinde ise test ve değerlendirmeden geçti ama ABD Ordusundan bir talep gelmediği için proje iptal edildi. Yani Bell firmasının çalışmaları, Sikorsky firmasından önce başlamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin teknik özellikleri açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu