ABD Filipinler’e AH-64E ve AH-1Z satışını onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filipinler’e AH-64E Apache Guardian ve AH-1Z Viper Taarruz Helikopterleri satışını içeren olası iki yabancı askeri satışı (FMS) onayladı.

ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA)’ndan edinilen bilgiye göre söz konusu satışlardan ilki, 450 milyon ABD Doları maliyet ile 6 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri, 14 adet T-700 GE 401C Turboşaft Motoru, 7 adet Honeywell Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi / Ataletsel Seyrüsefer (EGI), 6 adet AGM-114 Hellfire II Füzesi, 26 adet APKWS Füzesi ve bir dizi ek silah, mühimmat ile cihazların tedarikini kapsıyor.

STM Banner

İkinci yabancı askeri satış ise 1.5 milyar ABD Doları maliyet ile 6 adet AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri, 18 adet T700-GE-701D Turboşaft Motoru, 15 adet Honeywell Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi / Ataletsel Seyrüsefer (EGI), 200 adet AGM-114 Hellfire Füzesi, 12 adet M36E9 Hellfire Esir Taşıma Eğitim Mühimmatı, 200 adet FIM-92H Stinger Hava Hava Füzesi ile ek birtakım silah, mühimmat ve aviyonik sisteminin tedarikini kapsıyor.

Türkiye ve Filipinler T-129 ATAK MoU Töreni

Filipinler T-129 ATAK

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve 8-10 adetlik alım yapılacağını bildirmişti.

Buna müteakiben ise yine Aralık ayında, Türkiye ile Filipinler arasında, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik bir mutabakat muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

ABD tarafından onaylanan söz konusu satışın gerçekleşmesi durumunda, Filipinler ATAK Programı’nın akıbetinin ne olacağı şu an için bilinmiyor. Ancak bütçe yetersizliği sebebiyle tedarik edeceği ATAK helikopteri sayısını düşük tutan Filipinlerin, Apache gibi bir helikopterin idame masraflarını nasıl karşılayacağı merak konusu. Bu sebepten ötürü Filipinler’in taarruz helikopteri ihalesinde asıl iki rakibin, T-129 ATAK ve AH-1Z Viper olduğu değerlendirilmekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu