ABD geriliminin ortasında İran’dan füze tatbikatı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran devlet televizyonunun bildirdiğine göre, Tahran ile Washington arasında gerginliğin yüksek olduğu bu dönemde İran ordusu, Çarşamba günü bir füze tatbikatı gerçekleştirdi.

İran, savaş durumunda ABD ve diğer düşmanlara karşı önemli bir caydırıcı güce sahip bu tür füze sistemleri konusunda Orta Doğu’daki en büyük füze programlarından birine sahiptir. Batı, İran’ın füzelerini hem bölgesel istikrara yönelik konvansiyonel bir askeri tehdit hem de Tahran’ın geliştirmesi durumunda nükleer silahlar için olası bir dağıtım mekanizması olarak görmektedir.

STM Banner

Umman Körfezi’ndeki iki günlük tatbikatta İran’ın en büyük helikopter pistine sahip savaş gemisi olarak nitelendirilen İran yapımı Makran savaş gemisi ve Zereh adlı bir füze fırlatma gemisi yer aldı.

ABD ve İran arasındaki gerilim 2018’den bu yana, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015’te yapılan nükleer anlaşmasından vazgeçmesinden dolayı devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, İran’a nükleer programı ve balistik füze geliştirmeleri sebebiyle daha katı sınırlamalar getirmeleri için bölgedeki ülkelere sert yaptırımlar uygulamaktadır.

Son yıllarda Tahran’ın askeri gücünü göstermek için yıllık tatbikatlar düzenlediği Körfez’de, İran ordusu ve ABD kuvvetleri arasında dönemsel çatışmalar da yaşanmaktadır.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu