AS21 Redback Avustralya’da sahaya çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore merkezli Hanwha Defense şirketi, Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ihtiyacı kapsamında AS21 Redback aracının lansmanını gerçekleştirdi.

Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin Zırhlı Muharebe Aracı ihtiyacına binaen başlatılan Land 400 Faz 3 ihalesi, Güney Kore merkezli Hanwha Defense şirketi tarafından geliştirilen AS21 Redback ve Almanya merkezli Rheinmetall şirketi tarafından geliştirilen Lynx KF-41 araçlarının rekabetiyle devam ediyor.

STM Banner

Kazananın bu yıl belirleneceği Land 400 Faz 3 ihalesi kapsamında iki şirket, Risk Azaltma Etkinliği (RMA) ile araçlarını yarıştıracaklar. Bu kapsamda Hanwha Defence, 12 Ocak’ta Avustralya’da Redback ZMA’nın lansmanını resmen gerçekleştirdi.

AS21 Redback
AS21 Redback

Land 400 Faz 3 ihalesi kapsamında 450 adede kadar zırhlı muharebe aracı ve 17 adet manevra destek aracı tedarik edilmesi planlanıyor. Toplam değeri 13.9 ila 20.8 milyar ABD Doları olan ihale kapsamında tedarik edilecek araçlar, 1960’lı yıllardan beri Avustralya Ordusu envanterinde bulunan M113AS4 tipi Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) araçlarının yerini alacak.

Hanwha Defense şirketi tarafından Land 400 Faz 3 ihalesi için üretilen üç AS21 Redback aracı; hareket kabiliyeti, zırh mukavemeti ve atış testlerine tabi tutulacak.

Projenin Ekim 2021’de nihai değerlendirme aşamasına girmesi ve 2022 yılında hükümete sunulması planlanıyor. Her şey planlandığı gibi gider ise seçilen platformun, 2024-25 yıllarında ilk harekat kapasitesine (IOC) ulaşması beklenmekte.

Hanwha Defence AS21 Redback üretimine devam ediyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu