ABD, Hindistan’a Özel Askeri Finansman Paketi Hazırlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hindistan’ın Rus silahlarına olan bağımlılığını azaltmak adına harekete geçiyor. Hindistan’a 500 milyon dolarlık yardım yapılabilir.

Bloomberg’te yer alan habere göre ABD, hazırladığı bir paket kapsamında Hindistan’a 500 milyon dolarlık yabancı askeri finansmanı (FMF) sağlayacak. Bu da İsrail ve Mısır’ın ardından Hindistan’ı en fazla ABD askeri yardımı alan ülkelerden birisi yapacak.

STM Banner

Anlaşmanın ne zaman duyurulacağı veya hangi silahları kapsayacağı ise henüz belirsiz. Biden yönetiminin amacı ise Hindistan’ın Rusya’dan güvenlik anlamında yavaş yavaş koparılması. Hindistan, Rus silahlarına olan bağımlılığından dolayı Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline fazla ses çıkaramadı.

ABD, Hindistan’a yönelik askeri ekipman tedariki için Fransa ile de iş birliği yapacak. Amerikalı yetkililere göre Hindistan zaten askeri platformlarını çeşitlendirmeye ve Rus ekipmanlarından kurtulmaya çalışırken ABD bunun daha hızlı olmasına yardımcı olmak istiyor.

Hindistan'a Yönelik S-400 Yaptırımları Muafiyeti Ufukta Gözüktü
Hindistan’a Yönelik S-400 Yaptırımları Muafiyeti Ufukta Gözüktü

Yetkililere göre en büyük zorluk ise Hindistan’a savaş uçağı, savaş gemisi ve ana muharebe tankı gibi büyük platformların nasıl tedarik edileceği. Bu sistemlerin alımlarının milyarlarca dolar tutacağı düşünülürse ABD’nin yapacağı yardım son derece sönük kalıyor ancak sembolik önemi oldukça büyük.

Hindistan, dünyada en fazla Rus silahı satan alan ülke olarak biliniyor. Son 10 yılda Hindistan’ın Rusya’dan yaptığı askeri alımların tutarı 25 milyar doları aşmış durumda. Aynı dönemde ABD’den yapılan alımların tutarı ise yalnızca 4 milyar dolar civarında.

Hindistan aynı zamanda Rusya’ya hiçbir yaptırım da uygulamadı. Modi hükümeti Rusya’dan ucuza petrol ithalatı için çalışmalar da yürütüyor.

Türkiye’nin aksine Hindistan’a Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi tedarik ettiği için yaptırım uygulanması da beklenmiyor.

Hindistan’ın bu adımı nasıl karşılayacağı ise merak konusu. Hint Ordusunun envanterindeki büyük platformların pek çoğu Rus menşeili. Modi hükümeti, Amerikalı yetkililere ABD’den yapılacak olan alımların “çok pahalı” olduğunu belirtmiş durumda.

Hindistan'ın Rus Silahlarına Bağımlılığı
Hindistan’ın Rus Silahlarına Bağımlılığı

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’li Yetkili: CAATSA Konusunda Hindistan ve Türkiye Farklı Sepetlerde


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu