TUSAŞ GÖKBEY Projesi’nde Yeni Bir Aşama Kaydetti

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri Projesi’nde yeni bir aşama kaydetti. GÖKBEY Helikopteri, bu yıldan itibaren kullanıma sunulacak.

Türkiye’nin ilk milli genel maksat helikopteri T625 GÖKBEY, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştiriliyor. TUSAŞ tarafından GÖKBEY Projesi kapsamında üretimi tamamlanan 4’üncü prototip helikopterin ilk uçuşu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kurumların genel maksat helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla Özgün Helikopter Programı sözleşmesi, 2013 yılında imzalanmıştı. Savunma Sanayii Başkanlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen GÖKBEY Helikopteri, ilk uçuşunu 6 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirdi.

TUSAŞ, yaklaşık 9 yıllık bir süre zarfında hem sıfırdan bir helikopter geliştirdi hem de 4 ayrı prototip helikopterin ilk uçuşlarını başarıyla tamamladı.

GÖKBEY Helikopteri
GÖKBEY Helikopteri

Ayrıca GÖKBEY’in seri üretim faaliyetlerine de başlayan TUSAŞ, ilk 3 helikopteri bu yıl içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim etmeyi hedefliyor. TUSAŞ CEO’su Prof. Dr. Temel KOTİL, seri üretim teslimatların ardından ise ihracatın geleceğini açıkladı. İhracat görüşmeleri gerçekleştirilen ülkenin adı henüz açıklanmazken, ihraç edilecek helikopter sayısının 3 olacağı tahmin ediliyor.

GÖKBEY, geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

Helikopter; 6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/sa azami sürate, 20.000ft servis tavanına 3,8+ saat havada kalış süresine sahiptir. Harici yakıt tankıyla 5+ saat havada kalabilen GÖKBEY, azami 948 kilometre menzile sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Prof. Dr. Temel KOTİL “Yılın Bürokratı” Seçildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu