Baykar Teknoloji Azerbaycan şirketi faaliyete başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR, Azerbaycan’da faaliyetlerde bulunacak ‘Baykar Teknoloji Azerbaycan’ şirketini kurdu. Yeni kurulan şirket, insansız sistemler alanında faaliyet gösterecek.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov’u bugün Bakü’de ziyaret etti. Bayraktar, Aliyev ile yaptığı görüşmeler sırasında, yeni kurulan Baykar Teknoloji Azerbaycan şirketi hakkında da bilgi verdi.

STM Banner

BAYRAKTAR TEKNOLOJİ AZERBAYCAN KURULDU

Selçuk Bayraktar görüşmede Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğini yüksek teknoloji geliştirme ekosistemleri vasıtasıyla pekiştirmek amacıyla yeni kurulan Bayraktar Teknoloji Azerbaycan firmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Aliyev’e bilgi verdi.

Bayraktar Teknoloji Azerbaycan firmasının yapay zekâlı robotik insansız sistemler araştırma ve geliştirme, insansız sistem platformları, fabrika seviyesi bakım, insansız sistemler pilotaj, teknisyen ve bakım eğitimleri, saha seviyesi teknik destek, lojistik koordinasyon alanlarında çalışması hedefleniyor.

Bayraktar TB2/Azerbaycan Geçit Töreni
Bayraktar TB2/Azerbaycan Geçit Töreni

İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin savunma sanayiinde son yıllarda büyük başarılara imza attığını belirterek, Baykar’ın faaliyetlerinin de bu konuda öncü rol oynadığını vurguladı. Görüşmede, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkilerin diğer tüm alanlarda olduğu gibi savunma sanayiinde de başarıyla geliştiği vurgulandı ve işbirliği perspektifleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

BAYRAKTAR KIZILELMA MAKETİ HEDİYE ETTİ

Selçuk Bayraktar ziyaretin sonunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen ve Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olan Bayraktar KIZILELMA’nın maketini hediye etti.

AKINCI VE BAYRAKTAR TB2 TEDARİK ETTİ

Azerbaycan tarafından tedarik edilen BAYRAKTAR TB2 SİHA’lar, Vatan Muharebesi esnasında savaşın gidişatını değiştirmiş ve Azerbaycan’ın zafer kazanmasındaki en büyük etkenlerden birisi olmuştu. Savaşın ardından Azerbaycan, BAYRAKTAR AKINCI TİHA’nın da ilk müşterilerinden biri oldu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu