ABD İran’ın İHA ve Füze Programlarına Yaptırım Uygulamayı Düşünüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, İran’ın İHA ve güdümlü füze programlarını hedef alacak bir dizi yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Wall Street Journal’ın özel haberine göre İran’ın giderek artan ve gelişen hassas saldırı kabiliyetleri konusu ABD’yi ve bölgedeki müttefiklerini endişeye sevk ediyor. Bu kapsamda İran’ın İHA programları ve güdümlü füze kapasitesinin kısıtlanması için ABD yaptırımlarının gündeme gelmesi bekleniyor.

STM Banner

Batılı güvenlik yetkililerine göre İran’ın İHA ve güdümlü füze alanında kazandığı kabiliyetler bölgenin istikrarı için İran’ın nükleer zenginleştirme ve balistik füze programlarından daha ciddi bir tehlike teşkil ediyor.

ABD, geçtiğimiz yıllarda İran’ın füze programını hedef almak üzere bazı adımlar atmıştı ancak yetkililere göre İran’ın tedarik ağlarının hedef alınması daha etkili bir yöntem olacak.

İran/Gazze İHA
İran/Gazze İHA

Üst düzey ABD’li yetkili: “Kapsamlı bir yaklaşımın parçası olduğu için İran tehdidinin tüm yönleriyle uğraşıyoruz.”

Bir başka ABD’li yetkiliye göre ise İran’ın İHA’ları bölgedeki müttefikler için giderek artan bir tehdit haline dönüşmeye başladı. Son dönemde direkt olarak ABD’ye ve ABD’nin bölgedeki müttefiklerine yönelik saldırılar bardağı taşıran son damla olarak görülüyor.

Nükleer Anlaşmadan Ayrı Bir Politika

ABD’li yetkililere göre Washington’un İHA ve füzelere yönelik atacağı adımlar İran politikasının ayrı bir kolunda yer alıyor ve nükleer anlaşma müzakereleriyle ilgili değil. İran, 2015 Nükleer Anlaşması’na geri dönmek için ABD’nin füze programlarına yönelik tüm yaptırımları da kaldırmasını istiyor ancak Washington tam aksine bu yaptırımları daha da genişletmeyi düşünüyor.

WSJ’ye konuşan yetkililer, Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran’ın İsfahan şehrinde yer alan bir İHA fabrikasının vurulmasının o dönemde değerlendirildiğini kaydetmişti.

İran’ın bölgedeki en büyük düşmanlarından birisi olan Suudi Arabistan, son aylarda Yemen’deki İran uzantılı Husiler tarafından yüzlerce kez balistik füze, İHA ve seyir füzesi saldırılarına maruz kaldı.

İsrailli yetkililere göre ise İran’ın İHA teknolojisi Mayıs ayında İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalarda Hamas tarafından kullanıldı.

İran’ın Tedarik Kanalları

İran aslında ABD yaptırımlarına rağmen yerli İHA üretiminde ciddi kabiliyetler kazanmış bir ülke ancak İHA’larda kullanılan pek çok alt sistem ve ekipmanlar yurtdışı kaynaklı. Bunlar arasında en dikkat çekeni İHA’larda kullanılan motorlar ve mikroelektronik parçalar. Bu parçalar yasadışı kanallar aracılığıyla İran’a sokuluyor.

WSJ haberine göre İran’ın tedarik ağında yer alan bu kanallar ve şirketler ABD yaptırımları tarafından hedef alınabilir.

ABD’li yetkililer, yaptırımların ABD’ye diplomatik bir alternatif sağlayacağını belirtirken İran’ın İHA ve füze fabrikalarına yönelik ABD veya İsrail hava saldırılarını önleyeceğini düşünüyor.

Ancak sorun sadece İran’daki fabrikalarla sınırlı değil. İran aynı zamanda Lübnan’da Hizbullah ve Yemen’de Husiler aracılığıyla da İHA ve güdümlü füzeler üretme kapasitesine sahip.

İran, bazı İHA’larının 7.000 kilometre kadar menzile sahip olduğunu iddia etse de ABD’li ve Batılı yetkililer İran’ın bu iddiasını abartılı buluyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: CENTCOM Komutanı McKenzie’nin İran endişesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, WSJ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu