İngiltere Tempest Programında Yeni Aşamaya Geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin 6’ncı nesil savaş uçağı geliştirmek için başlatmış olduğu Tempest programında yeni bir gelişme yaşandı. 

İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiliz BAE Systems ile vardığı anlaşma kapsamında şirkete Tempest’in dizayn ve geliştirme faaliyetleri için toplamda yaklaşık 250 milyon pound’lık bir bütçe ayırdı. BAE Systems ile imzalanan anlaşma sonucunda programın konsept ve değerlendirme aşaması resmen başlamış oldu.

STM Banner

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada Birleşik Krallık hükümetinin Tempest projesine olan devamlı desteğinin programdaki ilerlemeye olan güvenin altını çizdiği kaydedildi.

Tempest programında pek çok yerli ve yabancı şirket alıyor. Bunların arasında BAE Systems, Leonardo UK, MBDA UK ve Rolls-Royce gibi dev şirketler yer alıyor.

Konsept ve değerlendirme fazı kapsamında pek çok yeni dijital konsept geliştirilecek. Dizayn için yeni aletler ve teknikler kullanılacak. İsterler kapsamında Tempest’in nihai dizaynı değerlendirilecek ve uçağa nihai şekli verilecek.

İngiltere/Tempest/FCAS
İngiltere/Tempest/FCAS

İngiltere, Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını 2040 yılına kadar Tempest ile değiştirmeyi planlıyor. İngiltere’nin bir diğer amacı ise bağımsız olarak savaş uçağı üretme kapasitesini korumak ve kalifiye işçilerin ülkede kalmasını sağlamak.

250 milyon £ değerindeki fonlamanın ileriki dönemde giderek artması bekleniyor. İngiliz hükümeti geçtiğimiz aylarda açıkladığı Savunma Komuta Belgesi kapsamında Tempest programı için gelecek dört yıl içerisinde 2 milyar £’tan fazla yatırım yapacağını belirtmişti.

Programın başarılı bir şekilde sonuçlanması elzem zira İngiliz askeri havacılık sektörünün geleceği buna bağlı. Birleşik Krallık, Almanya, İtalya ve İspanya’yı içeren Eurofighter Typhoon programı ise artık miadını doldurmak üzere.

Tempest Programı

BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA ve Leonardo şirketleri ile İngiliz hükümetinin ortaklığında geliştirme faaliyetleri devam eden 6’ıncı nesil savaş uçağı Tempest, ilk kez 2018 yılında düzenlenen Farnborough Air Show esnasında tanıtılmıştı. 2035 yılında hizmeti girmesi planlanan jet, İngiltere’yi askeri uçaklarda bir dünya gücü halin getirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda İngiliz savunma sanayii şirketleri, 6’ıncı nesil bir savaş uçağı için motor, stealth tasarım, aviyonik sistemler, silah sistemleri vb. alanlarda yeni teknolojiler geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ancak İngiltere, Tempest’i tasarlama ve inşa etme konusunda yeterli teknik ve mühendislik yeteneğine sahip olsa da, geliştirme faaliyetlerine destek olacak ve uçağı satın alacak uluslararası ortaklar olmadan projenin ekonomik sebeplerden dolayı tamamlanamayacağını açıkça belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere’nin ilk insansız savaş uçağı hakkında yeni detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, İngiliz Hükümeti

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu