CENTCOM Komutanı McKenzie’den İran endişesi

Roketsan-ATMACA-Banner

CENTCOM Komutanı McKenzie: İran’ın balistik füze ve İHA teknolojisindeki kaydettiği ilerlemeler çok endişe verici

ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) basın toplantısı düzenleyen ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, İran’ın son yıllarda balistik füze ve İHA teknolojisi konusunda ciddi ilerlemeler kaydettiğini ve bunun endişe sebebi olduğunu belirtti.

STM Banner

McKenzie: “Balistik füzelerle başlayacağım çünkü içlerinde İran’dan gelebilecek en büyük tehdit bunlar. Bu [füze] tehdidi beni en çok endişelendiriyor. Geçtiğimiz beş ila yedi yıl içinde İran, balistik füzelerinde önemli, niteliksel iyileştirmeler yaptı ve bunların sayısı da arttı. Şimdi sayılar, silahları nasıl saymaya karar verdiğinize bağlı ancak 3 binden biraz daha az. Çeşitli menzillerden [füzeler]. Ancak isabet oranları eskisinden çok daha yüksek hale geldi ve bu benim için çok endişe verici.”

Tahran’ın kara hedeflerini vurmak için seyir füzeleri ve İHA programlarına da yoğun bir şekilde yatırım yaptığını vurgulayan McKenzie, şunları kaydetti:

İran füze şehri

“İHA geliştirme programları da önemli bir başarı elde etti. Bütün bunlar nispeten yeni gelişmeler. Son beş yıldan bahsediyorum. Bazen bunun bizim analistlerimiz tarafından anlaşılması veya bilinmesi zaman alabiliyor. Bunun [İran’daki yeni gelişmeler] hakkında çok endişeliyim.”

İran’ın nükleer programı hakkında da konuşan McKenzie, İran’ın şu ana dek “geri döndürülemez” hiçbir şey yapmadığını ve bunun da “hatırlanması gereken önemli bir nokta” olduğuna inandığını belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan MAM-T’li Pantsir göndermesi


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu