ABD Karadeniz’e savaş gemisi takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Donanması’na ait iki savaş gemisi, gelecek hafta içerisinde Karadeniz’e gönderilmesine karar verildi. Gemilerin geçişi için ABD tarafından, Türkiye’ye ön bildirimde bulunulduğu belirtildi.

ABD, gelecek hafta 2 savaş gemisini Türkiye’ye gönderiyor. Gemilerin geçişi için Ankara’ya bildirim yapıldı. Gemilerin Boğaz’dan geçerek Karadeniz’e geçiş yapacağı bildirildi. Gemilerin, 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalması bekleniyor.

STM Banner

Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Tarafımıza Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün onceden Diplomatik kanalladan bildirim yapıldı. Gemiler 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacaklar” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde CNN’e konuşan ABD’li yetkili, ABD Donanması’nın Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında gözlem uçuşlarına devam edileceğini söylemişti. Yetkili böylelikle ABD’nin Rusya’nın denizdeki faaliyetleri ile birlikte Kırım’daki askeri pozisyonlarının da izlendiğini dile getirmişti. ABD, söz konusu uçuşları P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı ile RC-135W İstihbarat Uçağı kullanarak gerçekleştiriyor.

B-1B Lancer LRASM

Çarşamba günü ABD’ye ait iki adet B-1 bombardıman uçağı, Adalar Denizi üzerinde uçuş gerçekleştirmişti. ABD’li yetkili, “Rusya’nın saldırıya geçeceğini düşünmüyoruz fakat eğer işler değişirse biz orada müdahale etmeye hazır olmak istiyoruz” dedi. Yetkili bölgedeki durumun kısa bir sürede değişebileceğinin farkında olduklarını da vurguladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Sırbistan’da Pantsir kazası


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu