Sırbistan’da Pantsir kazası

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan’ın geçtiğimiz yıl Rusya’dan tedarik ettiği Pantsir-S1 hava savunma sistemi, Belgrad’ta bulunan Ostružnica Köprüsü yakınlarında kaza yaptı.

Sırp medyasına göre kazaya karışan Pantsir-S1 sistemi 3 adet füze taşıyordu fakat füzelerden birinin düşmesi sonucunda Kamaz tipi kamyon şasili sistem yan yattı. Olayın ardından trafik çift yönlü ve geçici olarak durduruldu. Sırp ordusunun kullandığı Pantsir’lerdeki kamyon tipinin bazı modifikasyonlar içerdiği biliniyor. Pantsir sisteminin Kamaz tipi şasisiyle kazaya karışma oranı oldukça yüksek.

STM Banner

Sırp yetkililer olay hakkında soruşturma başlatırken olayda Sırp ordusuna mensup bir askerin hafif yaralandığı aktarıldı. Sosyal medyada yansıyan fotoğraflarda Pantsir-S1 sisteminin hasar aldığı görülebiliyor fakat hasarın boyutu henüz net değil.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, 24 Ekim 2019’da yaptığı açıklama ile Sırbistan’ın 6 adet Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemi sipariş ettiğini açıklamıştı. Bu kapsamda Rusya Federasyonu, Sırbistan’a ilk Pantsir-S1 Hava Savunma Sistemini, 22 Şubat 2020’de gerçekleştirmişti. Şu anda 6 sistemin de teslimatları tamamlanmış durumda.

Pantsir’lerin sürekli olarak kazaya karışmalarındaki en büyük etkenlerden birisi, sistemin ağırlık merkezinin çok yüksek olması. Keskin dönüşlerde ve yüksek hızlarda devrilme olayları bu sistemde çok sık meydana gelebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Baykar’dan Bayraktar TB3’ün yuvası TCG ANADOLU’ya ziyaret


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu