ABD, Mısır’a 417 milyon dolarlık MDA satışını onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a bir adet Denizcilik Etki Alanı Farkındalık (MDA) Sistemi ve ilgili ekipmanı içeren 417 milyon dolarlık olası bir askeri satışı onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu askeri satış; destek tesisleri, Elektro-Optik / Kızılötesi Sensörler (sabit, mobil, havadan), Telsiz İletişim Süitleri, Hibrit Güçlü Jeneratör Sistemleri, Kapalı Devre Televizyon, Güç ve Veri Dağıtım Üniteleri, Otomatik Tanımlama Sistemi ve diğer gözetleme, iletişim ile destek unsurlarını içeriyor. Destek unsurları ise 34 adet Entegre Sabit Kule, 28 adet İletişim Kulesi, 12 adet Role Kulesi, 6 adet Deniz Üssü Operasyon Odası, 2 adet Bölgesel Operasyon Merkezi, 1 adet Stratejik Operasyon Merkezi, 6 adet Liman Koruma Sistemi, 6 adet Yer İstasyonu ile 12 adet Dikey İniş Kalkışlı İHA, 14 adet Mobil Deniz Gözetleme Aracı ve 3 adet Aerostat ISR Platformu’ndan oluşmakta.

STM Banner

Toplam tahmini değeri 417 milyon ABD Doları olan olası askeri satış kapsamında ana yüklenici ise ABD merkezli Advanced Technology Systems Company (ATSC) şirketi olacak.

ABD, söz konusu satış ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Mısır; Mısır deniz sınırının, doğal kaynakların ve limanların savunmasında gerçek zamanlı durumsal farkındalığa sahip bir deniz gözetleme yeteneği sağlamak için bu Denizcilik Etki Alanı Farkındalık sistemini kullanmayı planlıyor. Mısır, bu teçhizatı kendi silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecek.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu