Türkiye ve Yunanistan “genel ilkelerde” uzlaşıya vardı

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında NATO himayesinde devam eden görüşmelerde, genel ilkelerde ortak anlayışa varıldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesi sonrasında Türkiye-Yunanistan askerî heyetleri arasında “Ayrıştırma Usullerinin” ele alındığı toplantıların yapılmasına karar verilmişti. Bu kapsamda Türkiye ve Yunanistan askerî heyetleri arasında NATO Karargâhında yapılan toplantılar sonucunda “genel ilkelerde” ortak anlayışa varıldı.

Doğu Akdeniz’deki unsurların emniyetle görev yapmalarına yönelik icra edilecek koordinasyonun teknik detaylarının görüşüleceği bir sonraki toplantının 5 Ekim 2020’de NATO Karargâhında yapılması planlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimi aylarda Türkiye ve Yunanistan; Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı üzerinden tartışmaya girmiş ve Yunanistan, Meis Adası üzerinden ütopik taleplerde bulunmuştu. Bunun üzerine ise iki ülke silahlı kuvvetleri karşı karşıya gelmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu